Dziś niewyobrażalnym jest, aby prowadząc firmę nie korzystać z komputerów. Gromadzenie i przetwarzanie przeróżnych danych to podstawa umiejętnego zarządzania przedsiębiorstwem. Niestety, właściciele małych firm nie zawsze zdają sobie sprawę, jak ważnym miejscem jest lub powinna być serwerownia. Często, jeśli w ogóle jest, jej organizacja pozostawia wiele do życzenia. Jak urządzić i wyposażyć serwerownię?

Pomieszczenie dla serwerownia w małej firmie

Przed wyborem lokum na serwerownię dobrze jest określić budżet, jakim dysponuje firma na stworzenie serwerowni, zaplanować potencjalny rozwój firmy, to czy z biegiem czasu potrzeba gromadzenia danych zwiększy się. Ergonomiczność tego miejsca w dużej mierze zależy od optymalnego doboru wyposażenia, więc czasami warto udać się po pomoc do profesjonalnej firmy projektującej serwerownie.

Ze względu na specyfikę warto przeznaczyć na serwerownie osobne pomieszczenie oraz wyposażyć je w:

  • klimatyzację i wentylację, aby utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność oraz zapewnić właściwe chłodzenie serwerów,
  • instalację przeciw pożarową, w której skład wchodzą m. in. system odcięcia ognia, bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe (impregnaty i materiały ognioodporne), czujniki dymu i system gaszący pożar
  • drzwi antywłamaniowe i system monitoringu poprawiające bezpieczeństwo serwerowni,
  • profesjonalne szafy serwerowe, które fizycznie zabezpieczą sprzęt oraz pomogą uporządkować okablowanie. Dobrze wyposażona szafa serwerowa powinna posiadać: panele krosowe, organizery kabli, listwy zasilające rack.

Jaki sprzęt do małej serwerowni?

Najważniejszym elementem serwerowni jest oczywiście serwer. Warto porzucić myśl, że komputer osobisty wystarczy, aby ergonomicznie i bezawaryjnie wyposażyć serwerownię. Serwery to profesjonalne jednostki robocze, które są przystosowane do nieprzerwanej pracy. Wyposażone w wieloprocesorowe duże płyty główne, dużej pojemności dyski i pamięć RAM. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego serwera, dobrze jest wziąć pod uwagę możliwość dołożenia w przyszłości dodatkowej pamięci RAM lub dysku.

Kolejnym podstawowym podzespołem dobrze działającej serwerowni jest sprzęt sieciowy oraz wysokiej wydajności router, mieszczące się w szafie serwerowej.

Zabezpieczenia na wypadek awarii?

Każda dobrze zorganizowana szafa serwerowa, a tym samym serwerownia, powinna być wyposażona w zasilanie awaryjne. Najczęściej montowane są zasilacze UPS, które w przypadku awarii zapewnią ciągłość pracy, zabezpieczą sprzęt przed nadto wysokim napięciem. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi nie tylko podtrzymają pracę serwera, ale umożliwią także bezpieczne i prawidłowe wyłączenie/włączenie systemów serwerowych.

Innym urządzeniem, które może być źródłem energii i pośrednio umożliwić np. bezpieczne zamknięcie systemu serwera lub działanie systemu ppoż jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Często jest on wykorzystywany, jako zasilanie awaryjne centrali telefonicznych, systemów alarmowych, czy oświetlenia ewakuacyjnego, więc na pewno dobrze spełni swoją rolę w serwerowni małego przedsiębiorstwa.

Istotną kwestią dla sprawnie działającej serwerowni jest zapewnienie dostępu do Internetu. Z tego względu warto zabezpieczyć się na wypadek potencjalnej awarii podpisując np. dwie umowy z niezależnymi od siebie dostawcami Internetu.

Własna serwerownia w małej firmie

Profesjonalnie działająca serwerownia w małej firmie to bardzo istotna kwestia. Poprawne przechowywanie i przetwarzanie danych, a co za tym idzie również prawidłowe zarządzenie zasobami przedsiębiorstwa, może wymagać znacznych nakładów finansowych. Warto jednak zainwestować w zorganizowanie odpowiedniego pomieszczenia, które zapewni bezawaryjne działanie całej struktury sieciowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =

Wcześniejszy wpis Detektor kabli – czym jest i do czego służy?
Następny wpis Odzież dla stomatologów