Prace budowlane i drogowe nierzadko wymagają zastosowania ciężkich sprzętów. Nic więc dziwnego, że zniszczona zostaje wierzchnia część gruntu. Problem pojawia się wówczas, gdy w ziemi zastosowany został kabel czy przewód. Wykrywanie takich przewodów przed rozpoczęciem prac jest możliwe dzięki zastosowaniu wykrywacza do przewodów. Czym jest to urządzenie i na jakiej zasadzie działa? Czy jego zastosowanie naprawdę jest konieczne? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Detektor kabli – czym jest?

Detektor kabli i przewodów jest urządzeniem, które pozwala na wykrycie obecności kabli czy rur ziemnych w ziemi. Oczywiście, informacje o zakopanych przewodach czy rurach powinny widnieć na mapach geodezyjnych, w praktyce jednak często okazuje się, że z jakiegoś powodu na mapie nie było po nich śladu. Uszkodzenie przeoczonego przewodu podczas prowadzonych prac byłoby bardzo kosztowne, a dodatkowo także niebezpieczne.Wykrywacz przewodów jest łatwy w zastosowaniu i daje pewność, że w ziemi nie skrywają się żadne dodatkowe kable, rury czy przewody, a rozpoczęcie prac nie spowoduje ich zniszczenia.

Gdzie używany jest detektor przewodów?

Detektor przewodów jest stosowany przede wszystkim w przypadku każdej inwestycji budowlanej i drogowej, jeśli w przebiegu prac zaplanowane jest naruszenie gruntu. Podczas prac możliwe byłoby uszkodzenie przewodów czy rur, a to ciągnęło by za sobą ogromne koszty i niebezpieczeństwo pracowników i wszystkich osób, jakie znalazłyby się w pobliżu. Wykrywacz kabli działa zupełnie podobnie, jak zwykły wykrywacz metali. W zależności od modelu, działa na daną głębokość, sprawdza się do wykrywania przewodów różnego rodzaju, a także metali nieżelaznych czy z tworzyw sztucznych.

Wykrywacz przewodów – jak działa?

Działanie wykrywacza przewodów opiera się na fizycznym zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Każdy wykrywacz bez względu na model zbudowany jest z generatora sygnału o wysokiej częstotliwości i odbiornika lokalizacyjnego. Jeżeli mówimy o wykrywaniu wykrywaniu przewodów, przez które płynie prąd, do działania detektora wykorzystuje się wpływ metali na pole magnetyczne. Wykrywacz kabli to bardzo skuteczne i dokładne urządzenie.

Wykrywacz przewodów elektrycznych – czy warto?

Istnieją prace budowlane, w których przypadku wykrywanie przewodów elektrycznych jest absolutnie koniecznie. Ma to związek ze skutecznością prac, ale także z bezpieczeństwem pracujących pracowników. Urządzenie do wykrywania kabli jest więc konieczne przy każdej inwestycji budowlanej czy drogowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 2 =

Wcześniejszy wpis Dlaczego warto stosować kinkiety w mieszkalnych wnętrzach?
serwerownia Następny wpis Serwerownia w małej firmie