Opieka nad seniorem to wymagający zawód, który jednocześnie daje sporo satysfakcji. I nie chodzi tu jedynie o wynagrodzenie, chociaż w przypadku pracy w opiece w Niemczech jest ono bardzo atrakcyjne. To zajęcie jest idealne dla osób, które lubią ludzi, chcą im pomagać i czerpią przyjemność z przebywania z innymi. Czasem jednak jedyną kwestią, która spędza sen z powiek przyszłych opiekunów w Niemczech, jest liczba godzin spędzonych w pracy. Czy rzeczywiście trzeba pracować przez całą dobę? Mamy odpowiedź na to pytanie.

Specyfika pracy w niemieckiej opiece

Ofert pracy dla opiekunek w Niemczech jest dużo i każda z nich ma trochę inny charakter. Mimo to wszystkie mają jeden wspólny punkt – pracownik opieki mieszka ze swoim podopiecznym w jego mieszkaniu lub domu. To wygodne rozwiązanie, które gwarantuje, że w razie potrzeby opiekun będzie obok seniora. Jadąc do opieki w Niemczech, masz pewność, że otrzymasz swój pokój, a także wyżywienie, i to wszystko bezpłatnie. Taką opcję oferują przede wszystkim rodziny współpracujące z Agencją Veritas. Tylko jak to jest z tymi godzinami pracy?

Najważniejszy obowiązek opiekunki w Niemczech to gotowość do pomocy, gdy podopieczny jej potrzebuje. Nie martw się jednak: dzień seniora ma zwykle ściśle ustalony rytm. Osoby starsze cenią sobie rutynę, dlatego wstają zwykle o tej samej porze, przestrzegają pór posiłków, drzemek i aktywności. Łatwo więc będzie Ci znaleźć w ciągu dnia choć chwilę dla siebie. Zwykle opiekunki odpoczywają, gdy senior śpi albo kiedy są u niego goście. Wtedy można poczytać książkę, zrelaksować się przy muzyce lub wyjść na spacer czy do kawiarni.

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

W nocy senior z reguły wypoczywa, więc swoją pracę będziesz wykonywać w ciągu dnia. A jak ona wygląda? Opiekunka zwykle pomaga swojemu podopiecznemu w codziennych czynnościach: poruszaniu się, myciu, ubieraniu czy w korzystaniu z toalety. Istotne jest też dopilnowanie, aby osoba starsza przyjmowała leki przepisane przez lekarza w odpowiedniej dawce i o właściwej porze. Opiekunka często też pilnuje terminów wizyt lekarskich i wie, kiedy do seniora przychodzi pielęgniarka. Możesz też zostać poproszona o przygotowywanie posiłków, drobne sprzątanie (odkurzanie, ścieranie kurzu) i o robienie zakupów. Ważnym obowiązkiem opiekunki w Niemczech jest też aktywizowanie podopiecznego.

Może się zdarzyć, że w nocy senior gorzej się poczuje i poprosi o pomoc. Jeśli jest to wypadek losowy, nieoczekiwany – można przejść nad tym do porządku dziennego. Nie powinno jednak powtarzać się co noc, chyba że w ofercie wyraźnie wspomniano o nocnym wstawaniu. Wtedy to Ty musisz zdecydować, czy chcesz podejmować się takiego zadania i wspomnieć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy.

Ile godzin pracuje opiekunka?

Określenie jednej, stałej liczby godzin, jaką przepracowuje opiekunka w Niemczech, jest trudne. Wszystko zależy od konkretnej szteli i oczekiwań pracodawców. Jedno jest pewne: pracując w niemieckiej opiece, masz prawo do przespanej nocy oraz do wolnej chwili w ciągu dnia. Czasami zdarza się, że senior chce pobyć sam i otwarcie o tym mówi – wtedy też zyskujesz czas dla siebie. A jeśli chcesz dłużej odpocząć, to pamiętaj, że współpracując z agencją, masz prawo do ustalenia sobie urlopu. Wystarczy nieco wcześniej skontaktować się z koordynatorem i wspólnie określić termin. W ustalonej przerwie między zleceniami możesz pojechać do domu lub wypocząć na zasłużonych wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =

Wcześniejszy wpis Jak wybrać sukienkę letnią? O czym warto pamiętać?
Następny wpis Branża magazynowa – rozwojowa i przyszłościowa