Pragnąc nadać swojemu tarasowi czy balkonowi zupełnie nowego wyglądu, warto zastanowić się, jakie kwiaty najlepiej się do tego nadadzą. Pelargonie to idealne rozwiązanie! Te wielobarwne, kolorowe kwiaty stworzą piękne kurtyny, z których z pewnością będziesz zadowolony. Dowiedz się, w jakich warunkach najlepiej rosną, jak je podlewać oraz w jaką wielkość donicy warto zainwestować.

Jaką wielkość donicy wybrać do uprawy pelargonii

Prawidłowy dobór wielkości donicy do uprawy pelargonii jest bardzo istotny. Warto wybrać pojemnik o średnicy nie mniejszej niż 20-25 cm. Mniejsze wymiary mogą przeszkadzać w prawidłowym wzroście i rozkwicie rośliny. Z jednej strony miałaby ona mniej miejsca na korzenie, z drugiej odprowadzanie odpowiedniej ilości wody byłoby utrudnione. Ponadto, w donicy powinny znajdować się dziury, które umożliwią wypłukiwanie nadmiaru wody oraz zabezpieczą korzenie przed przemarzaniem i gniciem.

Podłoże odpowiednie pod uprawę pelargonii

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wybór gleby. Powinna być ona przepuszczalna i próchnicza. Można zdecydować się również na torf. Ph powinno wynosić mniej więcej 6,2-7,2. Oprócz tego należy zadbać o najlepsze dla pelargonii mieszanki podłoża, które zawierają wystarczającą ilość składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Wszystkie te składniki są ważne dla rośliny, która potrzebuje odpowiednich minerałów do wzrostu i kwitnienia. Warto również dodać do donicy trochę drenażu, by odprowadzić nadmiar wody i zapobiec gniciu korzeni. Glebę należy podlewać dwa razy dziennie w upały (rano i wieczorem), a w pozostałe dni wystarczy rano, nie dopuszczając do przesuszenia rośliny.

Gdzie uprawiać pelargonie?

Aby rośliny pelargonii prawidłowo się rozwijały konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego klimatu. Najlepiej będą się czuły w miejscach mocno nasłonecznionych i ciepłych, dlatego najlepiej umieścić je od strony południowej domu lub mieszkania, np. na tarasie lub balkonie. Jeśli jednak to niemożliwe można zdecydować się na półcień. Należy jednak pamiętać, że pelargonie nie rosną w miejscach mocno zacienionych. W przypadku silnych wiatrów należy też zabezpieczyć długie pędy pelargonii przed złamaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − siedem =

Wcześniejszy wpis Jak wybrać idealny narożnik do Twojego salonu? Zwróć uwagę na te szczegóły!
Następny wpis Jakie płytki wybrać do kuchni?