Kiedy liście drzew zmieniają swoje barwy na złoto i czerwień, a w powietrzu czuć nadchodzący chłód to znak, że nadchodzi jesień. Choć w tym okresie rośliny spowalniają swoje procesy życiowe i przechodzą w stan spoczynku, nie oznacza to, że możemy zaprzestać wykonywania prac ogrodowych. Jesień to kluczowy moment z kalendarzu każdego ogrodnika, bowiem to, jak ogród będzie się prezentował wiosną, w dużej mierze zależy od tego, jak zadbamy o niego jesienią. Dowiedzmy się zatem, jak przygotować ogród, aby pomóc roślinom przetrwać zimę.

Jeszcze przed rozpoczęciem zimy w ogrodzie należy okryć rośliny, wykonać ściółkowanie i cięcie, przygotować rośliny do zimowania, podlać ogród i skosić trawnik.

Okrywanie roślin na zimę

Rośliny zimozielone wrażliwe na działanie niskich temperatur należy okryć jutą lub agrowłókniną. Dobrym wyborem będzie agrowłóknina biała zimowa, która chroni rośliny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak śnieg, mróz, deszcz czy tez intensywny wiatr. Struktura białej argowłókniny zimowej pozwala roślinom na oddychanie, minimalizuje rozwój pleśni i grzybów, a jej biały kolor ogranicza dostęp światła tylko w minimalnym stopniu.

Iglaki należy przed zimą związać sznurkiem tak aby nie złamały się pod ciężarem śniegu. Róże z kolei warto jest zakopczykować.

Ściółkowanie agrowłókniną lub korą

Głównym zadaniem ściółkowania jest ochrona rośliny przed obniżeniem temperatury ziemi i zapobieganie erozji gleby. Ściółkowanie najlepiej jest wykonać po pierwszych przymrozkach. Można użyć w tym celu suchych liści, igieł sosnowych, kompostu, obornika czy też rozdrobionej kory sosnowej. Dobrze może sprawdzić się też agrowłóknina biała zimowa. Ściółka powinna mieć grubość kilku centymetrów.

Cięcie drzew

Kiedy z drzew opadną liście, można zauważyć, że niektóre gałęzie są połamane, a inne zaś martwe. W takim przypadku należy je usunąć. Cięcie należy też wykonać na bylinach na wysokości około 10 cm nad ziemią. Nie przycina się jedynie roślin zimozielonych.

Zimowanie roślin

Istnieje spora grupa roślin, które nie mogą zimować w gruncie. Są to między innymi dalie, mieczyki czy też begonie. Po pierwszych przymrozkach należy wykopać je z ziemi, oczyścić i przenieść do chłodnego pomieszczenia w domu jak np. garaż czy piwnica. Można przechowywać je wówczas w skrzyneczkach wypełnionych suchym torfem lub trocinami.

W wielu ogrodach można spotkać również rośliny, które na stałe uprawiane są w pojemnikach jak na przykład oleandry, agawy czy też bugenwille. W ich przypadku najkorzystniejsze będzie przeniesienie do zamkniętego pomieszczenia o stosunkowo niskiej temperaturze (poniżej 10 stopni Celsjusza). Często jednak rośliny lub pojemniki są zbyt duże i nie ma możliwości ich przetransportowania. W takiej sytuacji należy zaizolować je, ustawiając na styropianie , owijając folią bąbelkową i słomianą matą. Na rośliny należy wówczas położyć grubą warstwę kory. Takie zabezpieczenie rośliny nie daje jednak gwarancji bezpiecznego przezimowania.

Podlewanie

Jesień to okres, w którym często zapomina się o podlewaniu roślin. Jest to ogromy błąd, ponieważ przez podlewanie dostarczamy roślinom odpowiednią ilość wody, która pomoże przetrwać im zimę. Sucha i mroźna zima to ekstremalnie trudny czas dla roślin. Przed zimą warto więc obficie podlać ogród, szczególną uwagę przykładając do roślin zimozielonych. Po zakończeniu podlewania dobrze jest zakręcić wodę i spuścić ją z instalacji, aby chronić rury przed uszkodzeniem.

Koszenie trawnika przed zimą

Przed zimą warto zadbać również o trawnik. Należy usunąć z niego liście i zanieczyszczenia, ponieważ ich pozostawienie może przyczynić się do gnicia trawy oraz wykonać ostatnie koszenie trawy, Przez zimą można wykonać też napowietrzanie trawnika.

 Poza wyżej wspomnianymi czynnościami należy również:

  • usunąć chwasty z rabat;
  • usunąć chore liście z drzew i krzewów;
  • oczyścić oczka wodne;
  • wyczyścić narzędzia ogrodowe;
  • oczyścić i zabezpieczyć meble ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =

Wcześniejszy wpis Dlaczego warto kupować trawy ozdobne? Wysokie trawy do ogrodu – zalety
Następny wpis Urlop w górach – jak wybrać najlepszy hotel?