Jakie rośliny charakteryzują się szerokim zastosowaniem w ogrodzie? Które pasują zarówno do rabat, jak i na pojedyncze stanowiska? Zdobią skalne ogrody przydomowe, tworzą żywopłoty oraz są w stanie odmienić o 180 stopni balkon i taras. To nic innego jak – trawy ozdobne. Wysokie trawy to grupa roślin, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb oraz konkretnej aranżacji. W poniższym materiale powiemy sobie o ich najważniejszych zaletach.

Dziesiątki odmian

Skupiając się jedynie na wysokich trawach ozdobnych, możemy wymieniać tu dziesiątki różnych odmian. Różnią się one od siebie zarówno barwą, wielkością, preferencjami, jak i pokrojem liści. Niektóre z najokazalszych traw ozdobnych mogą osiągać zawrotne wysokości, tj. ponad 3 metry. Do tego dochodzi również rozpiętość liści i szerokość.

Rynek ogrodniczy oferuje najróżniejsze trawy ozdobne. Wysokie trawy dostępne w sklepach (również w Internecie) to rośliny pstrokate i jednokolorowe; w odcieniach zieleni; srebrzyste; niebieskawe i brunatne. Mogą one też wytwarzać efektowne kwiatostany, które dodatkowo nadają wyrazu miejscu, w którym się znajdują.

Przykładowymi wysokimi trawami ozdobnymi, mogą być:

  • trzcinnik ostrokwiatowy;

  • miskanty;

  • trawy pampasowe.

Łączenie i aranżacja

Różnorodność gatunków i odmian sprawia, że trawy ozdobne mają wszechstronne zastosowanie. Można je z powodzeniem wykorzystywać do rabat kwiatowych lub w pustych miejscach na grządce. Są nie tylko dobrą dekoracją, ale także pomagają pozostałym roślinom (dają im cień i chronią przed przymrozkami).

Wysokie trawy ozdobne można sadzić również w większej grupie – wtedy prezentują się najlepiej. Co więcej, stanowią również bardzo ciekawe tło dla mniejszych roślin w ogrodzie. Niektóre zaś odmiany, jak na przykład trawy pampasowe, można równie dobrze sadzić w reprezentacyjnych punktach ogrodu. Ze względu na swój pokrój oraz kwiatostany mogą pełnić funkcję soliterów.

Trawy wysokie to także bardzo dobre zabezpieczenie przed nieproszonym wzrokiem sąsiadów. Nadają się również do ukrywania nieestetycznych elementów bądź mankamentów w ogrodzie, takich jak kosze na śmieci lub stara szafa na narzędzia ogrodowe. Trawy są łatwe w uprawie, a ich ziarniaki owocostanów stanowią pożywny pokarm dla ptaków. Te zaś (obecne w ogrodzie) odstraszają wszelkie gryzonie.

Stanowisko – gdzie sadzić trawy ozdobne wysokie?

Z racji tego, że trawy ozdobne wysokie są różne, mają również zróżnicowane wymagania co do uprawy – uzależnione od odmiany oraz gatunku rośliny. Dlatego przed zakupem takiej rośliny warto zastanowić się nad stanowiskiem oraz zwrócić uwagę na pozostałe rośliny w ogrodzie. Niemniej jednak większość traw preferuje raczej słoneczne stanowiska oraz żyzną glebę.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że do uprawy traw ozdobnych nie należy stosować zbitej oraz słabo przepuszczalnej gleby, ponieważ może to doprowadzić do tego, że roślina będzie się nieestetycznie pokładać, a jej liście będą wyblakłe i pozbawione wyrazu.

Trawy warto sadzić wczesną wiosną, nie zapominając o kwestiach pielęgnacyjnych (nawożenie, przycinanie liści, zabezpieczanie systemu korzeniowego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =

Wcześniejszy wpis Jakie okna PCV wybrać? Poradnik zakupowy
agrowloknina biala Następny wpis Jak przygotować ogród do zimy?