Pierwszy wyjazd do pracy w opiece w Niemczech zwykle wiąże się ze stresem. To zupełnie zrozumiałe – stajesz przed zupełnie nową sytuacją, być może się przebranżowiłaś. Wyjeżdżasz za granicę, do obcych ludzi, by zajmować się starszą, schorowaną osobą. Dlatego każdy aspekt wyjazdu, który zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa, jest na wagę złota. O czym więc warto pamiętać, decydując się na pracę opiekunki w Niemczech?

Obowiązki pracownika niemieckiej opieki

Twoim zadaniem jako opiekunki w Niemczech będzie przede wszystkim szeroko pojęta opieka nad seniorem. Chodzi tutaj przede wszystkim o dbanie o komfort psychiczny i fizyczny podopiecznego. Codziennymi zajęciami opiekunki są: pomoc seniorowi przy codziennych czynnościach (mycie, ubieranie, poruszanie się), a także zajmowanie się domem. Będziesz wykonywać niezbędne prace: przygotowywanie posiłków dla siebie i osoby starszej, sprzątanie użytkowanych pomieszczeń, robienie zakupów. Pamiętaj, że zakres czynności będzie się różnił w zależności od oczekiwań i potrzeb podopiecznego. Wszystkie szczegóły powinnaś znaleźć w umowie zawieranej z agencją.

Bagaż opiekunki jadącej do pracy w Niemczech

Przed Tobą pierwszy wyjazd do pracy w niemieckiej opiece? Zatem czas na spakowanie walizek. Zapewne znajdą się w niej przede wszystkim ubrania, kosmetyki i inne prywatne przedmioty. Nie powinnaś jednak zapominać o najważniejszym – a mianowicie o dokumentach pozwalających Ci na pracę jako opiekunka. Należą do nich:

  • dokument tożsamości – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Oczywiście powinien być ważny i aktualny;
  • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia;
  • umowa współpracy z agencją;
  • poświadczenie wykonania szczepienia albo testu na COVID-19 (jeśli jest wymagane).

Oprócz wypełnionej walizki zabierz ze sobą także odpowiednie nastawienie oraz pewność siebie. Pamiętaj, że praca opiekunki w Niemczech wymaga odpowiedniego podejścia do osób starszych. Wielu podopiecznych, ze względu na wiek czy choroby, może wystawiać Twoją cierpliwość na próbę. W takich chwilach od opiekunki wymaga się opanowania i profesjonalizmu. Przyda Ci się więc cierpliwość, wyrozumiałość, poczucie humoru, odporność na stres, pozytywne nastawienie oraz umiejętność zachowania zimnej krwi w nieprzewidzianych sytuacjach. Niemieccy pracodawcy często chcą, by opiekunka posiadała przynajmniej podstawową wiedzę o chorobach, na które cierpi podopieczny. Warto więc wcześniej podszkolić się w tej kwestii.

Gdzie szukać ofert pracy w niemieckiej opiece?

Jeżeli chcesz, by Twój pierwszy wyjazd do pracy opiekunki w Niemczech przebiegł pomyślnie, korzystaj ze sprawdzonych ofert. Znajdziesz je przede wszystkim na stronach legalnie działających, renomowanych agencji. Tylko jak odróżnić dobre firmy od potencjalnych nieuczciwych pracodawców? Mamy dla Ciebie ułatwienie. Na portalu SenioPort znajdują się jedynie ogłoszenia od sprawdzonych, rzetelnych agencji. Są one dokładnie weryfikowane pod kątem uczciwości. Lepiej unikać szukania prywatnych ogłoszeń na forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Oczywiście warto zapytać kolegów i koleżanek „po fachu” o szczegóły dotyczące pracy w opiece. Z pewnością opowiedzą Ci, jak wygląda zawód opiekunki w Niemczech, podsuną sposoby na radzenie sobie z różnego rodzaju problemami i podzielą się własnymi historiami. Taka rozmowa, chociażby przez komunikator, pozwoli Ci nieco zmniejszyć stres. Natomiast jeśli ktoś poleca Ci agencję, o której nigdy wcześniej nie słyszałaś, dobrze jest zachować ostrożność. Pierwszy – i każdy następny – wyjazd do opieki w Niemczech powinien być przede wszystkim bezpieczny.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 3 =

Wcześniejszy wpis Jak wysokie odszkodowanie za śmierć ojca, dziecka?
Następny wpis Od czego zależy kwota rachunków za ogrzewanie?