Tragiczny wypadek drogowy, czy śmierć w pracy. W takich sytuacjach rodzina zmarłego może uzyskać od sprawcy, czy ubezpieczyciela odszkodowanie za śmierć ojca, dziecka, czy innej osoby bliskiej. Skorzystanie z tego prawa nie jest powodem do wstydu. Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej ma bliskim wynagrodzić choć w części wyrządzoną krzywdę. Jak wysokie odszkodowanie za śmierć ojca, czy dziecka można uzyskać? Kwoty odszkodowań za śmierć sięgają wielu tysięcy złotych.

Jak wysokie odszkodowanie za śmierć ojca, czy dziecka?

Zadając sobie pytanie jak wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie uzyskam po śmierci ojca i dziecka nasuwa się szybka odpowiedź: cierpienia spowodowane śmiercią ojca i dziecka nie dają się przełożyć na konkretną sumę pieniężną i nie da się ludzkiego cierpienia wyliczyć na kalkulatorze. Odszkodowanie za śmierć może mieć więc bardzo różną wysokość i w każdej sytuacji jest ono podlega indywidualnej ocenie.

Pewne jest jednak to, że kwota jest to bardzo skomplikowany problem, który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W rzeczywistości możliwe jest uzyskanie odszkodowania za śmierć tylko wtedy, gdy istnieje wyraźny dowód na to, że śmierć była spowodowana przez zaniedbanie lub celowe działanie innych osób lub organizacji. W takim przypadku rodzinom ofiar mogą przysługiwać prawa do odszkodowań finansowych i są one określane indywidualnie na podstawie okoliczności danego przypadku oraz obecnych prawnych ram.

Odszkodowanie za śmierć – jak wyliczyć

O ile łatwo jest wyliczyć kwotę odszkodowania, bo to nic innego jak koszty organizacji ceremonii pogrzebowej, zakup trumny, urny,  wieńców żałobnych, odzieży żałobnej, postawienie nagrobka, zorganizowanie stypy i usługi transportowe i wystarczy mieć na to rachunki imienne to o tyle trudno jest wyliczyć ile powinno wynosić zadośćuczynienie.

Zadośćuczynienie za śmierć  ojca, czy dziecka – co wpływa na wysokość

Zadośćuczynienie za śmierć ma charakter kompensacyjny ponieważ powinno załagodzić doznaną krzywdę, cierpienie i żal po stracie ukochanego ojca i dziecka. Nie ma jednak jednej obiektywnej miary takiej krzywdy ludzkiej jaką niewątpliwie jest śmierć ojca, czy ukochanego dziecka. Nie istnieje na to żadna tabelka ani kalkulator, który byłby w stanie wyliczyć ile powinniśmy otrzymać po tragicznej śmierci rodzica i dziecka.

Jak zatem wycenić tak wielką krzywdę? Przecież nie da się cofnąć czasu, a życie po tragicznej śmierci ukochanego rodzica i dziecka jest bardzo trudne.

Odszkodowanie za śmierć dziecka i rodzica – najwyższe w sądzie

Zakłady ubezpieczeń dążą do minimalizacji wypłaconego świadczenia za śmierć rodzica. Zwykle odszkodowanie za śmierć rodzica jest wypłacana w kwocie 15.000-20.000zł.

To sądy ustalają wysokość zadośćuczynienia i kwoty te stale wzrastają. Zadośćuczynienie za tragiczną śmierć ojca i dziecka ustalana jest indywidualnie w każdej sprawie i wynosi od  100 do 250 tys zł. Wniosek nasuwa się jeden: wysokie odszkodowanie za śmierć dziecka, rodzica, czy dziecka można otrzymać tylko, gdy sprawę skierujesz do sądu.

Zawsze duże znaczenie w ocenie sądu ma uraz psychiczny, który jest miernikiem krzywdy po stracie ukochanego ojca i dziecka.

Ponadto pamięć o ojcu i dziecku, prawo do życia w pełnej rodzinie, ale też więź rodzinna i dobro tej rodziny to wartości powszechnie akceptowane  społecznie i uznawane za dobro podlegające ochronie konstytucyjnej.

Jeżeli to dobro zostaje naruszone w tragiczny sposób, a silna więź łącząca najbliższych nagle zerwana to sąd ma uprawnienie do przyznania osobom najbliższym za śmierć ojca i dziecka wysokiej sumy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną im krzywdę.

Zadośćuczynienie za śmierć musi być na tyle wysokie, aby w szczególny sposób kompensować nie tyle ból i cierpienie spowodowane śmiercią ojca i dziecka, lecz również przedwczesną utratę najbliższego członka rodziny.

Najwyższe odszkodowania bo nawet 250.000zł sądy zasadzają za utratę ojca i dziecka dla żony i matki, która stała się w ten sposób samotna bo bez rodziny.

Odszkodowanie za śmierć z ubezpieczenia na życie i polisy NNW

Jeżeli została zawarta odrębna umowa ubezpieczenia (np. polisa na życie), to uprawniony z polisy może otrzymać dodatkowe odszkodowanie od ubezpieczyciela. Nie będzie to jednak tak wysokie odszkodowanie, jak odszkodowanie za śmierć ojca, czy dziecka wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Wysokość odszkodowania za śmierć dziecka, czy rodzica zależna jest od tzw. sumy ubezpieczenia. Nigdy nie będzie one wyższe niż wspomniana suma ubezpieczenia, które zwykle wynosi kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych.

Odszkodowanie ze śmierć – pomoc prawnika

Jak wskazano wyżej najwyższe odszkodowanie za śmierć rodziców, dziecka, czy innego członka rodziny można uzyskać kierując sprawę do sądu. Na rynku znajdziesz wiele podmiotów, takich jak kancelaria odszkodowawcza, czy prawna – które specjalizują się w sprawach odszkodowawczych.

Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz frazę np. odszkodowanie Wrocław – a uzyskasz listę wielu prawników od odszkodowań. Zaznajom się z ich opiniami. Sprawdź, czy w internecie publikują wygrane sprawy o odszkodowanie za śmierć. Zapoznaj się proponowanymi warunkami współpracy i wybierz kancelarię, która oferuje jasną, przejrzystą umowę oraz jest godna zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 11 =

Wcześniejszy wpis Oprocentowanie nominalne w skali roku – jak obliczyć?
Następny wpis O czym powinna pamiętać początkująca opiekunka w Niemczech?