Oprocentowanie nominalne to wartość, którą wyraża się w procentach. Nierozerwalnie związana jest z produktami takimi jak chwilówki dla zadłużonych, a także innego rodzaju pożyczki udzielane przez instytucje finansowe. Warto wiedzieć, w jaki sposób obliczyć oprocentowanie nominalne tych produktów.

Czym jest oprocentowanie nominalne?

Każda osoba, którą interesuje pożyczka online, powinna znać sposób na obliczenie oprocentowania nominalnego. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, czym ono w ogóle jest. Otóż, oprocentowanie nominalne jest wartością procentową określaną w skali roku przez instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem kredytów i pożyczek. Oprocentowanie nominalne wskazuje stopy procentowe, według których od udzielonej kwoty będą naliczane odsetki.

Warto podkreślić, że według kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek w skali roku nie może być większa niż dwukrotność wysokości odsetek ustawowych.

Jak obliczyć oprocentowanie nominalne?

Trzeba mieć świadomość tego, że szybka gotówka (sprawdź ofertę na stronie: https://www.extraportfel.pl/pozyczki-dla-zadluzonych/szybka-gotowka-dla-zadluzonych) bardzo często związana jest z dość wysokim oprocentowaniem nominalnym. Na jego wysokość ma wpływ marża oraz stopa bazowa. Stopa bazowa jest referencyjną wysokością oprocentowania na rynku międzybankowym – ustala się ją dla różnych okresów – 1,3 lub 12 miesięcy. Instytucje finansowe w Polsce zazwyczaj sugerują się wysokością stopy bazowej w odniesieniu do trzech miesięcy.

Marża z kolei jest ceną pożyczki lub kredytu ustaloną przez instytucję finansową. W całości zależna jest ona od kredytodawcy. Każda osoba, która ubiega się o pożyczkę online, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że marża w momencie ustalania warunków kredytu podlegać może negocjacji.

Jak obliczyć oprocentowanie nominalne w skali roku?

W tym momencie trzeba podkreślić, że oprocentowanie nominalne w skali roku nie jest tym samym, co rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeśli chodzi o prosty wzór oprocentowania nominalnego, to można zapisać go w ten sposób: p=nq. P to stopa nominalna, n oznacza liczbę kapitalizacji odsetek, a q – odsetki miesięczne.

W sytuacji, kiedy odsetki do kapitału dopisywane są co miesiąc, należy pomnożyć je przez 12, aby otrzymać oprocentowanie nominalne w skali roku. Będzie to stanowić sumę marż banku oraz stopy bazowej. Podsumowując, wiele osób myli pojęcie oprocentowania nominalnego z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Tymczasem ta druga wartość obejmuje wszelkie koszty, które związane są z kredytem – a więc w jej skład wchodzi właśnie między innymi oprocentowanie nominalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − cztery =

Wcześniejszy wpis Obsługa monitoringu łatwiejsza niż Ci się wydaje
Następny wpis Jak wysokie odszkodowanie za śmierć ojca, dziecka?