Energia jest coraz droższa. Z tego względu każdy powinien dokładać wszelkich starań, by je redukować. Cena ogrzewania jest w dużej mierze zależna od drzwi i okien, które oddzielają przestrzeń zewnętrzną od wnętrza obiektów mieszkalnych. Na jakie kategorie powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze drzwi wspomagających redukcję rachunków za ogrzewanie?

Drzwi energooszczędne – po czym możemy je poznać?

Zadaniem drzwi, których właściwości skupiają się na oszczędzaniu energii, jest niewypuszczanie ciepła generowanego przez ogrzewanie. Ta cecha drzwi jest zależna od kilku kluczowych parametrów, które znajdują się na stronach internetowych producentów. Odpowiedni dobór okien oraz drzwi pozwolą na utrzymanie pożądanej temperatury podczas zimy, tym samym nie wymagając dodatkowego ogrzewania domu. 

Grubość drzwi energooszczędnych 

Drzwi energooszczędne powinny być wystarczająco grube. Grubość drzwi zewnętrznych najczęściej mieści się między 40-70mm. Chociaż jest to optymalny wymiar, w przypadku naszego klimatu może okazać się niewystarczająca. Tu warto wspomnieć o producentach, którzy specjalizują się w tworzeniu drzwi energooszczędnych. Jednym z nich jest StalProdukt, który oferuje termoizolacyjne drzwi – MasterTherm. Jest to absolutny bestseller, najczęściej wybierany przez osoby budujące domy energooszczędne. Wspomniany egzemplarz, który posiada 101mm grubości, to nie jedyny produkt od StalProdukt, którego wymiary wyrastają poza standardowe metody producentów. Większośc drzwi zewnętrznych z katalogu marki mieści się w grubości od 85mm do 101 mm. 

Materiał drzwi energooszczędnych 

Drzwi energooszczędne są tworzone z materiałów cechujących się wysoką termoizolacją. W tym przypadku doskonale sprawdzają się drzwi drewniane oraz stalowe wypełnione pianą poliuretanową. Oba materiały skutecznie hamują ucieczkę ciepła z domu, tym samym ograniczając potrzebę dodatkowego ogrzewania. Nie mniej ważną kwestią jest szczelność drzwi, która wpływa na energooszczędność domu niezależnie od materiału drzwi. Skrzydła drzwi zewnętrznych powinny dobrze przylegać do ościeżnicy, aby uniknąć przeciągów w mieszkaniu. Z tego względu warto wymieniać drzwi w pełnym zestawie, czyli z ościeżnicą i progiem od tego samego producenta. 

Parametry cieplne przy wyborze drzwi 

Oba czynniki – grubość i materiał – składają się na parametry cieplne drzwi. Każdy, kto zapoznał się z zasadami drzwi energooszczędnych, z pewnością spotkał się z terminem parametrów cieplnych. Parametry cieplne to nic innego, jak współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza wartość współczynnika, tym dom jest lepiej termoizolowany. Obecne przepisy zezwalają na korzystanie z drzwi o maksymalnym współczynniku wynoszącym 1,3 W/m2K. Jest to wartość optymalna, jednak szukając drzwi zewnętrznych warto skupić się na jeszcze niższych współczynnikach. Bestsellerowe drzwi energooszczędne od StalProdukt Zamość osiągają współczynnik o wartości 0,6 W/m²K. Doskonałe parametry wspomnianych drzwi pozwalają na ochronę domu w zimowych sezonach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 19 =

Wcześniejszy wpis O czym powinna pamiętać początkująca opiekunka w Niemczech?
Skup aut Bydgoszcz czy to się opłaca? Następny wpis Skup aut Bydgoszcz czy to się opłaca?