Plamy na materacu to codzienność rodziców małych dzieci, które dopiero uczą się korzystać z toalety. Czyszczenie materaca z moczu jest również często konieczne, jeśli w domu znajdują się małe psy lub koty, które nie nauczyły się jeszcze używać kuwety czy oczekiwać na spacer. Może się wydawać, że zabrudzonego w ten sposób materaca nie da się wyczyścić, a konsekwencji trzeba zakupić nowy. Nic bardziej mylnego. Istnieje bowiem szereg metod, które pozwolą skutecznie usunąć plamy z moczu. Poznaj je, by rozwiązać problem nieestetycznych przebarwień.

Zasikany materac – co robić?

Plamy z moczu na materacu z pewnością nie są niczym nowym dla rodziców i właścicieli zwierząt. Tego typu wypadki zdarzają się stosunkowo często, gdy maluchy nie potrafią jeszcze dobrze sygnalizować swoich potrzeb, a pieski cierpliwie oczekiwać na wyjście na spacer. Czyszczenie materaca z żółtych przebarwień może być nieco kłopotliwe. Transport ciężkiego i nieporęcznego przedmiotu do pralni chemicznej rzadko kiedy jest możliwy.

Dlatego też wiele osób odpuszcza czyszczenie materaca z moczu, stosując środki zastępcze, w postaci przykrywania go prześcieradłami, kocami czy narzutami. Oczywiście nie rozwiąże to problemu, który będzie się nawarstwiał, aż w końcu obsikany materac nie będzie się nadawał do użytku. Jak prać materac, by usunąć szpecące go plamy? Przede wszystkim trzeba to robić regularnie. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której na łóżku pozostają stare zabrudzenia. Są one bowiem znacznie cięższe do usunięcia niż te, które dopiero powstały.

Wywabianie plam z moczu jest możliwe przy pomocy środków, dostępnych na sklepowych półkach, ale również i przy wykorzystaniu domowych sposobów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie już od wielu lat. Obie metody są skuteczne i pozwalają doprowadzić do pierwotnego wyglądu zasikany materac.

czyszczenie materaca z moczu

Jak oczyścić materac z moczu? Top3 sposoby

Jak wyczyścić materac z moczu? To pytanie pada w większości domów, bo tego typu problemy – wbrew pozorom – są zupełnie naturalne. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów, które pozwalają uporać się z problemem żółtych przebarwień na materacu. Wystarczy tylko kilka składników, które z pewnością mamy pod ręką w swoich domach.

Czyszczenie materaca z moczu sodą oczyszczoną

Czyszczenie materaca sodą to jednej z najbardziej powszechnych, a zarazem skutecznych sposobów na pozbycie się plam z moczu. Soda jest używana do wywabiania plam i zapachów w wielu innych sytuacjach. Nic więc dziwnego, że sięgamy po ten preparat również wówczas, gdy zabrudzenia dotyczą łóżka czy materaca. Czyszczenie materaca wodą utlenioną należy rozpocząć od przyrządzenia specjalnego roztworu. Składa się na niego 3 łyżki sody, rozpuszczone w 250 ml wody. Można dodać jeszcze kroplę płynu do mycia naczyń, choć z reguły nie jest to konieczne. Przyda się także butelka ze spryskiwaczem, dzięki której możliwe będzie równomierne spryskanie nieczystości.

Posikany materac można spryskać w całości, by przywrócić mu świetny wygląd, choć warto nieco bardziej skupić się na powstałych plamach. Po wyschnięciu preparatu, można odkurzyć resztki sody odkurzaczem. Mniejsze plamy z moczu należy spróbować wywabić przy pomocy samej sody, która radzi sobie również bez wody. W tym przypadku jednak warto zostawić biały proszek na materacu aż do rana. Soda to również skuteczny sposób na neutralizację przykrych zapachów. Przyda się więc jako środek na wywabianie zapachu moczu.

jak wyczyścić materac z moczu

Czyszczenie materaca z moczu na mokro

Doskonałym sposobem na to, jak wyprać materac, jest użycie pary wodnej. Aby działania te były skuteczne, pracę należy rozpocząć od odkurzenia materaca czy łóżka. Teraz można już przystąpić do właściwego zadania. Parę wodną należy rozprowadzić myjką po całej powierzchni materaca. Dobrym sposobem na obsikane łóżko jest również odkurzacz piorący. To świetna alternatywa dla myjki parowej, która nie tylko usunie brzydkie plamy, ale również i roztocza, przyczyniające się chociażby do rozwoju alergii zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

jak wyczyścić materac

Czyszczenie materaca z moczu wodą i cytryną

To kolejny pomysł na to, jak wyczyścić materac, korzystając z roztworu produktów, które zapewne mamy pod ręką w kuchni. Skuteczną mieszankę należy przygotować w proporcji 2:1 i rozprowadzić na przebarwieniach. Plamy powinny zniknąć już po kilkunastu minutach. Co więcej, zasikany materac będzie pachniał wyjątkowo świeżo, do czego z pewnością przyczyni się sok z cytryny. To kolejny skuteczny sposób na wywabianie zapachu moczu.

plamy z moczu na materacu

Jak wywabić plamy z moczu na łóżku?

Obsikane łóżko to problem występujący równie często, jak zabrudzony materac. Nic dziwnego, bo to właśnie tam noworodek czy niemowlak spędza najwięcej czasu. Na łóżku lubią przebywać również zwierzęta, które w ten sposób pragną zbliżyć się do swoich właścicieli. Jak wyczyścić zasikane łóżko, by nie trzeba było stosować kolejnych narzut i koców, gromadzących kurz i roztocza? Można w tym celu wykorzystać chociażby wodę utlenioną, której nie brakuje na półkach w aptekach, a nawet w sklepach.

W tym przypadku sprawdzi się także kolejny już raz soda oczyszczona, która jest produktem o uniwersalnym zastosowaniu. To, jak wyczyścić łóżko z moczu, zależy również od wielkości zanieczyszczeń. Na mniejsze przebarwienia wystarczy wysypać sam proszek, większe plamy natomiast warto wywabić roztworem, sporządzonym z sody, wody utlenionej lub cytryny. Oczywiście można również zamówić profesjonalne czyszczenie, które jednak jest znacznie bardziej kosztowne, niż domowe sposoby na zabrudzone łóżko i czyszczenie materaca z moczu.

zasikany materac

Skuteczne środki na czyszczenie plam z moczu

Plamy z moczu pojawiają się wszędzie tam, gdzie przebywają małe dzieci i zwierzęta. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale również są źródłem brzydkiego zapachu, który zniechęca gości i przeszkadza domownikom. W sklepach dostępne są różnorodne środki chemiczne, pozwalające na czyszczenie materaca z moczu. Do tej grupy należą również tzw. neutralizatory zapachów, które umożliwiają wywabianie zapachu moczu. Są to produkty w znacznej mierze skuteczne, choć lepiej sięgać po nie dopiero wtedy, gdy naturalne sposoby zawiodą. Domowe rozwiązania są oparte na składnikach tanich i powszechnie dostępnych. Dlatego też warto zacząć od sody, wody utlenionej, cytryny czy pary wodnej, a gdy te okażą się zbyt słabe, zainwestować w profesjonalne produkty, pozwalające odnowić zasikany materac.

Jeden komentarz do “Jak wyczyścić materac z moczu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dziesięć =

jak szybko rozmrozić masło Wcześniejszy wpis Jak szybko rozmrozić masło?
jak zrobić kotlety schabowe żeby były miękkie Następny wpis Jak zrobić kotlety schabowe, żeby były miękkie i soczyste?