Wino towarzyszy ludziom od stuleci. Podkreśla ważne chwile, stanowi ukoronowanie sukcesu, orzeźwia w letnie upały i rozgrzewa podczas zimowej zawieruchy za oknem. To wyjątkowy dodatek do rodzinnego obiadu, romantycznego wieczoru we dwoje czy spotkania w gronie znajomych. I choć korkociąg powinien teoretycznie znajdować się w każdym domu, istnieją sytuacje, kiedy nie mamy go akurat pod ręką. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z lampki pysznego trunku? Oczywiście, że nie! Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak otworzyć wino bez korkociągu!

Otwieranie wina bez korkociągu

Po większą część tzw. napojów wyskokowych sięgamy ze względu na zawarte w nich procenty. To w dalszym ciągu element dobrej zabawy i radosnych spotkań w gronie znajomych. Z winem jest jednak inaczej. Doceniamy je za wyjątkowy smak, charakterystyczną barwę i aromat przypraw, wzbogacających skład trunku. To idealne uzupełnienie wyjątkowych chwil i spotkań, które mają dla nas szczególne znaczenie. Lampka wina kojarzy się z blaskiem świec, romantycznym wieczorem i uświetnieniem rodzinnych obiadów. A co, jeśli mając już butelkę wina w ręce okaże się, że w domu nie ma korkociągu? Jak otworzyć wino bez korkociągu na polu namiotowym czy na łódce? Należy wówczas zastosować nieszablonowe rozwiązania, które szybko rozwiążą problem z zakorkowaną butelką.

Otwieranie wina bez korkociągu to wbrew pozorom wcale nie taka skomplikowana czynność. Tajniki tej sztuki poznaje się już na ogół w latach studenckich, choć metody na otwieranie wina butem czy otwieranie wina o kibel towarzyszą nam jeszcze przez szereg kolejnych lat. Aby dostać się do szlachetnego trunku należy bowiem uruchomić wyobraźnię. Wtedy może okazać się, że to całkiem łatwe zadanie. Z pewnością nie będzie to ekskluzywna metoda, doceniona przez prawdziwych koneserów. Niemniej jednak wiedza dotycząca tego, jak otwierać wino bez specjalnych przyrządów może przydać się w każdej chwili, ratując wieczór w gronie znajomych lub romantyczną randkę.

jak otworzyć wino bez korkociągu

Jak otworzyć wino bez korkociągu? – TOP5 sposobów

Otwieranie wina musi być bezpieczne. I to zarówno dla wykwintnego trunku, jak też dla potencjalnych spożywających. Dlatego też warto zastosować sprawdzone metody, które już od lat pozwalają na łatwe otwieranie wina bez otwieracza.

Otwieranie wina bez korkociągu – Wepchnij korek do butelki!

Ten sposób na otwieranie wina bez otwieracza wypróbował chyba każdy, kto choć raz spotkał się z koniecznością otwierania butelki bez korkociągu. Aby tego dokonać, należy wyposażyć się w długi przedmiot. Na campingu może to być szczoteczka do zębów, w domu widelec, długopis, a podczas pikniku na łące odpowiednio twarda gałązka. Ważne jest, aby ten prymitywny korkociąg był odpowiednio długi. Należy zaprzeć dół butelki, najlepiej o podłogę i delikatnie uderzać z góry lub naciskać aż wybijesz korek do środka. Gdy tylko wtedy odniesiemy sukces, wyciągnij korek i ciesz się smakiem ulubionego wina.

jak otwierać wino

 

Jak otworzyć wino bez korkociągu butem?

Korkociąg to narzędzie, które nie zawsze musimy mieć pod ręką. To niezaprzeczalny fakt, który niekiedy potrafi znacznie skomplikować plany romantycznego wieczoru na łonie natury. Zazwyczaj mamy jednak przy sobie buty i to właśnie one mogą posłużyć nam za otwieracz do wina. Otwieranie wina butem wymaga wykonania kilku czynności. Rozpocząć należy od umieszczenia butelki w ściągniętym obuwiu.

Taką konstrukcję układamy w stabilnym miejscu, którym jest np. drzewo lub ściana. Teraz przydadzą się obie ręce. Jedną z nich należy uchwycić butelkę w miejscu, w którym zaczyna się ona rozszerzać. Drugą z kolei trzeba podtrzymywać buta, by jego zsunięcie się ze stabilnego podłoża nie zniszczyło naszych planów. Przed nami najważniejsza część zadania. Polega ona na delikatnym, a zarazem energicznym uderzaniem o powierzchnię dnem butelki. Warto jednak uważać, by zbyt mocnym uderzeniem nie zniweczyć planów skosztowania wina!

jak otworzyć wino butem

Jak otworzyć wino bez korkociągu nożem?

Brzmi groźnie, choć to jeden ze skuteczniejszych sposobów na otwieranie wina. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku win musujących. Otwieranie szampana nożem rozpocząć należy od uchwycenia go w połowie długości butelki. Co ważne, należy ją skierować korkiem w swoją stronę. Szampana nachylamy mniej więcej pod kątem 35 stopni, a następnie przykładamy nóż lub zwykły scyzoryk do miejsca, w którym szyjka przechodzi w rozszerzenie butelki.

W tym momencie musi zadziałać sprawność i zdecydowanie. Szybki ruch powinien wybić korek ku górze. Na otwieranie szampana nożem powinni się jednak decydować tylko ci, którym w ostatniej chwili nie zadrży ręka. W wyniku błędu butelka może pęknąć, a odłamki szkła nieprzyjemnie zakończyć imprezę.

jak otworzyć wino nożem

Jak otworzyć wino bez korkociągu nożyczkami?

Tak, to możliwe. To sprawdzony sposób na otwieranie wina bez otwieracza. Nożyczki, podobnie jak korkociąg, należy wbić w korek i powoli wykręcać go ku górze. Tajemnicą sukcesu jest umieszczenie nożyczek w samym środku korka. W przeciwnym razie zostanie on uszkodzony, a jego elementy dostaną się do wina, psując jego smak.

otwieranie wina bez korkociągu

Jak otworzyć wino zapalniczką?

Gdy chcesz napić się wina brak korkociągu stanowi poważny problem. Niektóre propozycje, jak otworzyć wino bez korkociągu brzmią dość niedorzecznie. Okazuje się, że zwykła zapalniczka możne pomóc bezpiecznie usunąć korek wina. Otwieranie wina w ten sposób to żadna filozofia.  Podgrzewamy szyjkę butelki winna tuż za korkiem. Podgrzewane wino wytwarza ciśnienie, dzięki któremu korek zostanie wypchnięty.

Niestety metoda ta nie zawsze się sprawdza. Butelkę należy ogrzewać przez kilka minut, czego możnie wytrzymać najtańszą zapalniczką. Bez uzyskania odpowiedniego ciśnienia korek nie wyjdzie a samo podgrzewanie jest ryzykowne. Butelka może eksplodować ci w rękach, dlatego uważaj!

otwieranie wina bez otwieracza

Domowe sposoby na otwieranie butelki

Korkociągu możemy w domu nie mieć. Za to kuchnia z palnikami zdarza się jeszcze często. Palnik kuchenny to świetny sposób na to, jak otworzyć wino bez korkociągu. Aby to zrobić, należy równomiernie podgrzać nad palnikiem kuchennym szyjkę butelki. W trakcie procesu, należy obracać butelkę wokół własnej osi. Korek powinien sam zacząć się wysuwać. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż może on w każdej chwili wystrzelić. Warto więc bacznie obserwować butelkę i odsunąć cenne przedmioty oraz pozostałych uczestników spotkania.

 

Otwieranie wina bez otwieracza – podsumowanie

To tylko 5 sposobów na butelkę z winem. W rzeczywistości jednak jest ich znacznie więcej. Dzięki nim nie musimy już odkładać na później ulubionego trunku i rezygnować z chwili przyjemności na łonie przyrody, na polu namiotowym czy na żaglówkach. Okazuje się, że otwieranie wina bez korkociągu jest możliwe! Warto jednak dostosować sposób do swoich możliwości i umiejętności. Niektóre z nich mogą bowiem stanowić zagrożenie, jeśli wykonamy je z małą precyzją lub niedokładnie. Jeśli natomiast nie chcemy stosować opisanych trików i martwić się o otwieranie butelki bez specjalnego przyrządu, możemy zawsze zakupić wino z odkręcaną zakrętką. To świetna alternatywa dla tradycyjnych korków i ratunek dla zapominalskich, którzy nie umieścili w plecaku czy torbie odpowiedniego sprzętu.

Jeden komentarz do “Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =

uciążliwy sąsiad Wcześniejszy wpis Jak napisać skargę na uciążliwego sąsiada?
jak szybko rozmrozić masło Następny wpis Jak szybko rozmrozić masło?