Choć wydaje się to nieprawdopodobne, słowa: skarga na uciążliwego sąsiada wzór są niezwykle często wpisywane w najpopularniejsze przeglądarki internetowe. W dzisiejszych czasach dystans znacząco się zmniejsza, kolejne budynki powstają obok siebie, a ściany w blokach są wyjątkowo cienkie. Nic dziwnego, że uciążliwe zachowania sąsiadów doprowadzić mogą do złożenia odpowiednich zeznań. W końcu każdy potrzebuje chwili spokoju, a jeśli zakłócają ją nieustannie uciążliwi sąsiedzi, rozwiązanie może być już tylko jedno.

Niestosowane zachowania sąsiada sąsiad – co robić?

Remonty, odbywające się w późnych godzinach wieczornych, a nawet nocnych, głośne awantury i zakrapiane imprezy do białego rana – to niestety codzienność wielu Polaków. Zakłócanie spokoju przez sąsiada to wbrew pozorom całkiem częsta sytuacja. Czasem odpuszczamy, bojąc się pogorszenia relacji czy też otwartej kłótni z osobami, które mieszkają tuż za ścianą. Często jednak hałaśliwy sąsiad uprzykrza nam życie tak bardzo, że decydujemy się złożyć na niego oficjalną skargę. Zanim to zrobimy, warto jednak zacząć od rozmowy.

Złośliwy sąsiad może nieco zmienić zachowanie, gdy jasno wytłumaczymy mu, że jest ono dla nas po prostu uciążliwe. Ważne jednak, by w potencjalnej dyskusji kierować się racjonalnymi argumentami, a nie złością i podniesionym tonem, który generować może dodatkową agresję i spowodować, że hałasujący sąsiad jeszcze bardziej nasili swoje negatywne zachowanie. Gdy jednak szczera rozmowa nie przynosi większych rezultatów, pozostaje już tylko skarga na uciążliwego sąsiada wzór pisma jest dostępny na stronach internetowych i bardzo często ściągany przez kolejne osoby. Można więc stwierdzić, że problem z sąsiadami to powszechne zjawisko w naszym społeczeństwie.

upierdliwy sąsiad

Skarga na uciążliwego sąsiada – jakie są możliwości?

Jeśli rozmowa nie przynosi pożądanych rezultatów, a uciążliwy hałas sąsiada w dalszym ciągu zakłóca nieustannie nasz spokój, mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest poinformowanie odpowiednich władz o zakłócaniu spokoju w godzinach, kiedy jest to prawnie zakazane. Anonimowe zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej można złożyć, gdy odgłosy imprezy czy kłótni uniemożliwiają nam spokojny sen. Cisza nocna obowiązuje w naszym kraju od 22 do 6.

W tym czasie należy powstrzymywać się od głośnych imprez, podniesionych głosów i remontów, czyli od wszystkiego, co może przeszkadzać naszym sąsiadom. Zawiadomienia takie, łącznie z rozmowami z dzielnicowym, są ważne również dlatego, że podczas interwencji gromadzony jest materiał dowodowy, którego np. uciążliwy sąsiad z góry nie jest w stanie obalić. Jeśli sytuacja powtarza się regularnie, również w ciągu dnia, można śmiało złożyć odpowiednią skargę do spółdzielni mieszkaniowej. Każda z nich posiada bowiem pewien regulamin, którego przestrzegać powinni również uciążliwi lokatorzy.

Skarga na sąsiada przybierać może również formę pisma do sądu, w którym wnioskujemy o zaprzestanie zakłócania spokoju mieszkańcom sąsiednich nieruchomości. W sądzie również można dowodzić swoich racji po to, by upierdliwy sąsiad obarczony został kwotą odszkodowania, jakie będzie zmuszony zapłacić za szkody, które wyrządził. Jeśli trafił nam się jednak wyjątkowo złośliwy sąsiad prawo dopuszcza również złożenie wniosku o jego eksmisję. To z pewnością ostateczna, ale często i jedyna możliwość odzyskania spokoju.

sposób na sąsiada donosiciela

Podstawa prawna odpowiedzialności sąsiada

Nasz spokój i prawo do odpoczynku chronione jest odpowiednimi ustawami. Dzięki temu wredny sąsiad nie może nieustannie zakłócać naszego funkcjonowania głośnym sposobem bycia czy remontami. Dobry sposób na hałaśliwego sąsiada to odwołanie się do przepisów Kodeksu cywilnego. Zawarte są one w art. 143-154. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy sąsiad, korzystając z własnej nieruchomości, musi powstrzymać się od takich działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości z nim sąsiadujących. Donos na sąsiada wzór zawierać może m.in. skargę na uciążliwe hałasy, nieprzyjemne zapachy i kłótnie sąsiadów, które regularnie zakłócają nasz spokój.

Uciążliwy sąsiad potrafi stworzyć problem ze wszystkiego, łącznie z dojazdem do domu i drzewami, znajdującymi się na granicach działek. Jak mówi art. 145 Kodeksu cywilnego, gdy nie mamy dostępu do drogi publicznej, możemy starać się o wytyczenie tzw. drogi koniecznej. Jeśli uporczywy sąsiad stwarza problemy, sprawa najczęściej kończy się w sądzie, który zarządza na ogół wytyczenie drogi. Problem z sąsiadami dotyczyć może również drzew, znajdujących się na granicy działek. Czy kiedykolwiek przeszkadzały Ci gałęzie, zwisające z drzewa sąsiada nad Twoją posesją? Zgodnie z art. 150 Kodeksu cywilnego, upierdliwy sąsiad może wejść na Twoją posesję, by obciąć gałęzie, a Ty masz prawo żądać naprawienia szkód, jeśli takie zostały poniesione.

skarga na sąsiada

Jak napisać skargę na sąsiada do administracji, na policję, do służb porządkowych?

Co zrobić z upierdliwym sąsiadem? To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób. Jeśli trafił nam się uciążliwy sąsiad w bloku prawo stoi na ogół po naszej stronie. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Skarga na hałaśliwego sąsiada trafić może bowiem zarówno do administracji, jak i do innych służb porządkowych, w tym również i na policję. W przypadku administracji, zdecydowanie lepsze skutki odniesie skarga zbiorowa, złożona przez wielu lokatorów.

W końcu nie mieszkamy w bloku sami, a uciążliwy lokator zapewne utrudnia normalne funkcjonowanie większej grupie osób. Wzór skargi na sąsiada złożyć można również do dzielnicowego. Jeśli natomiast nasze granice zostały wyraźne przekroczone, a nieustanny hałas zakłóca chociażby nocny odpoczynek, warto również wykonać telefon na policję, z prośbą o pilną interwencję. Donos na sąsiada wcale nie jest złym działaniem w momencie, gdy tracimy możliwość normalnego funkcjonowania. Składając pismo, takie jak skarga na uciążliwego sąsiada wzór pobrać można z licznych stron internetowych lub też po prostu opisać, w jaki sposób złośliwy sąsiad utrudnia nam życie.

skarga na uciążliwego sąsiada

Jak złożyć donos do nadzoru budowlanego?

Donos do nadzoru budowlanego to specyficzny rodzaj skargi, składanej wówczas, gdy działania sąsiada mogą spowodować poważne szkody w otoczeniu i zagrażają bezpieczeństwu osób trzecich. Jak uprzykrzyć życie sąsiadowi, który nie respektuje naszych praw do odpoczynku? Można poskarżyć się w Inspekcji Nadzoru Budowlanego, opisując uciążliwe remonty lub też zauważone i udokumentowane (np. zdjęciami) łamanie prawa przez sąsiadów. Skarga na sąsiada wzór pisma pozwoli ukrócić budowlaną samowolkę, zatrzymując jednocześnie działania, które szkodzić mogą najbliższemu otoczeniu. To świetny sposób na głośnego sąsiada, który uwielbia prowadzić remonty w środku nocy, a także sposób na sąsiada donosiciela, który bezpodstawnymi skargami uprzykrza życie bliższym i dalszym lokatorom.

Jeden komentarz do “Jak napisać skargę na uciążliwego sąsiada?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + jedenaście =

zakłócenie ciszy nocnej Wcześniejszy wpis Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?
jak otwierać wino porady Następny wpis Jak otworzyć wino bez korkociągu?