Zakłócanie ciszy nocnej to uciążliwy i trudny do wytrzymania proceder. Nocne hałasy, kłótnie, imprezy, a nawet remonty utrudniają wypoczynek i uniemożliwiają spokojny sen. Jeśli sytuacja powtarza się regularnie, warto złożyć skargę u odpowiednich służb. Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej i jak wygląda dalsza procedura? Dowiedz się, by raz na zawsze zakończyć problem z uciążliwymi sąsiadami.
SPIS TREŚCI
Cisza nocna – co to takiego?
Cisza nocna to czas, który przeznaczamy na odpoczynek, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. W polskim prawie nie istnieje jednak tego rodzaju pojęcie. Nie obowiązuje więc żaden regulamin ciszy nocnej. Powszechnie przyjmuje się jednak, że cisza nocna są to właśnie godziny nocne. Zapewne stąd właśnie wzięła się nazwa cisza nocna od której godziny obowiązuje? Uznaje się, że zaczyna się ona o 22 wieczorem, a kończy o 6 rano następnego dnia.
Godziny ciszy nocnej to czas, który z reguły przeznaczamy na sen lub odpoczynek po ciężkim dniu. Nic dziwnego, że w tym okresie potrzebujemy spokoju. Zakłócania ciszy nocnej, zwłaszcza gdy są regularne, potrafią naprawdę wyprowadzić z równowagi. Nikt bowiem nie ma ochoty wysłuchiwać kłótni czy odgłosów imprezy zza ściany. Szczególnie uciążliwe jest zakłócanie ciszy nocnej w bloku, gdzie ściany są wyjątkowo cienkie i tylko one oddzielają od siebie kolejne mieszkania. Co ciekawe, to o której jest cisza nocna wcale nie oznacza, że możemy utrudniać życie sąsiadom w pozostałych godzinach. Wprost przeciwnie! Zakłócanie ciszy w dzień podlega karze i może skłonić policję do interwencji, jeśli wpłynie odpowiednie zgłoszenie.
Zakłócanie ciszy nocnej
Jak już zostało wspomniane, oficjalnie nie istnieje termin cisza nocna prawo jednak chroni osoby, nękane przez uciążliwych sąsiadów. Zakłócanie ciszy nocnej podlega bowiem rozdziałowi VIII Kodeksu Wykroczeń. To właśnie w nim poruszone zostało zakłócanie ciszy nocnej art. 51 §1 mówi bowiem: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Jak widać, gdy ma miejsce zakłócanie ciszy nocnej policja ma podstawę, by zareagować szybko i skutecznie.
Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej? Wspomina o tym §2 wspomnianego już art. 51. Zgodnie z nim: „Czyn określony w §1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod pływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Zgonie z kolejnym paragrafem, karane jest również podżeganie i pomocnictwo. Jak widać, pomimo tego, że w Polsce oficjalnie nie istnieje cisza nocna podstawa prawna dość jasno precyzuje nakaz zachowania spokoju. Zagłuszanie ciszy nocnej podlega odpowiednim karom, w tym nawet karze ograniczenia wolności. Co więcej, cisza nocna w bloku jest tak samo ważna, jak cisza nocna na wsi. Odpoczynek i spokój należy się bowiem każdemu – niezależnie od miejsca zamieszkania.
Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?
Skarga o zakłócanie ciszy nocnej to wbrew pozorom nie taki rzadki przypadek. I choć w Polsce nie istnieje dokładna ustawa o ciszy nocnej, zakłócanie spokoju zarówno w nocy, jak i w dzień, można zgłosić odpowiednim organom. Zgłoszenie zakłócania ciszy nocnej powinno mieć miejsce wówczas, gdy głośny hałas uniemożliwia nam spokojny odpoczynek. Najlepiej udać się na posterunek policji lub też zadzwonić pod numer tej służby. Mandat za zakłócanie ciszy nocnej potrafi ukrócić poczucie niczym nieograniczonej swobody i sprawić, ze nawet najbardziej imprezowi sąsiedzi ograniczą nocne spotkania i głośne balangi.
Jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?
Gdy nie ma ciszy w bloku, a jest nam ona niezbędna do normalnego wypoczynku, warto zadzwonić na komisariat policji i poprosić o interwencję. Funkcjonariusze z pewnością pojawią się na miejscu zdarzenia, aby upomnieć hałasujących sąsiadów. Problem wygląda podobnie, gdy występuje regularne zakłócanie ciszy dziennej. Jak wygląda sytuacja, gdy ma miejsce zakłócanie ciszy nocnej przez psa? W takim przypadku również warto powiadomić policję, jeśli nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu na podstawie spokojnej rozmowy z sąsiadem.
W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?
Jak już zostało wspomniane, w Polsce oficjalnie nie istnieje pojęcie cisza nocna godziny przeznaczone na spokojny odpoczynek zostały jednak powszechnie wyznaczone na czas pomiędzy 22 wieczorem a 6 rano. Cisza nocna w Polsce to więc pojęcie względne, choć możliwość odpoczynku chroniona jest prawem. Reguluje ją w pewnym stopniu Kodeks Wykroczeń cisza nocna jest tutaj traktowana jako wykroczenie, podlegające karze w tym nawet karze pozbawienia wolności. Cisza nocna a prawo to zależność, która pozwala na ochronę prawa do spokoju, bez odnoszenia się do pojęcia, które przyjęło się jedynie w mowie potocznej.
Ile decybeli podczas ciszy nocnej?
Przyjmuje się, że w strefie zamieszkania hałas nie może przekraczać 50-60 decybeli. Powinno odnosić się do tego prawo lokatorskie cisza nocna to czas, gdy poziom dopuszczalnego hałasu nie może być przekraczany. Nie istnieje sytuacja, która mogłaby tłumaczyć hałas, mający miejsce, gdy trwa cisza nocna remont czy impreza nie są w tym przypadku żadnymi argumentami. Szczekanie psa a cisza nocna? W tym przypadku również nie może mieć miejsce przekraczanie dopuszczalnych decybeli. Kara za zakłócanie ciszy nocnej powinna rozwiązać problem i przywrócić mir domowy hałas nie jest bowiem dobrym sprzymierzeńcem spokojnego odpoczynku.
Ile wynosi mandat za zakłócanie ciszy nocnej?
Mandat to jeden z najłagodniejszych wymiarów kary za zakłócenie ciszy nocnej. Oprócz tego prawo przewiduje również ograniczenie wolności, a w skrajnych przypadkach nawet jej pozbawienie. Mandat za zakłócanie ciszy nocnej taryfikator przewiduje karę od 20 do 5000 zł. Dlatego też warto zastosować się do tego, co mówią cisza nocna przepisy. Choć w Polsce nie istnieje pojęcie cisza nocna kodeks wyraźnie zabrania zakłócania spokoju. Nieprzyjęcie mandatu za zakłócanie ciszy nocnej uruchamia dalszą procedurę, a mandat za zakłócanie ciszy nocnej odwołanie wymaga udowodnienia swojej niewinności.
Czy można anonimowo zgłosić na policję zakłócanie ciszy nocnej?
Gdy zakłócanie ciszy uniemożliwia normalny odpoczynek, można dokonać zgłoszenia anonimowo. Choć nie podlega to pod Kodeks Cywilny cisza nocna w Polsce jest niejako chroniona prawem. Nakaz ciszy obowiązuje wszystkich. Jeśli chcemy dokonać zgłoszenia anonimowo, możemy to zrobić, choć policja będzie mieć w tym przypadku nieco ograniczone możliwości. Patrol jednak musi przyjechać na interwencję i upomnieć hałasujących sąsiadów.
Jeden komentarz do “Gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej?”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
POWIĄZANE WPISY
Zbiorniki PPOŻ – niezawodne rozwiązanie dla Twojego bezpieczeństwa
W dzisiejszych czasach, zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest jednym z najważniejszych aspektów zarządzania budynkami przemysłowymi, komercyjnymi oraz mieszkalnymi. Jednym z kluczowych...
Elementy Balustrady – Jak Wybrać Najlepsze Materiały i Akcesoria?
Balustrady odgrywają kluczową rolę w architekturze wnętrz i zewnętrznej. Pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom...
Jaki agregat malarski wybrać?
Malowanie to jedna z najpopularniejszych czynności wykonywanych podczas remontów czy odświeżania wnętrz. Tradycyjne metody, takie jak pędzle czy wałki, są...
Twój nowy dom – dzieło w trakcie tworzenia. Jak stylowo powiększyć strefę dzienną?
Dom to żywy organizm podlegający ciągłym zmianom. Raz wybudowany nie musi stać niewzruszony, lecz może podlegać ciągłym przemianom. Możemy go...
Jakie dodatkowe prace są związane z procesem rozbiórki budynku?
Rozbiórka budynku jest najlepszym sposobem na usunięcie go z działki, jednocześnie odzyskując z niego jak najwięcej materiałów budowlanych. Taka czynność...
Jak uzyskać wymarzone kształty płytek ceramicznych
Estetyka i indywidualność wnętrz są bardzo ważne dla ich właścicieli. W tym kontekście posiadanie unikatowych elementów wykończenia, takich jak niestandardowo...
lepiej iść wyjaśnić zamiast dzwonić…