Przed rozpoczęciem budowy jezdni (szczególnie w przypadkach dróg powiatowych, krajowych, ekspresowych i autostrad) są przeprowadzane szczegółowe badania gruntu. Powierzchnia, na której powstanie nowa droga odgrywa kluczową rolę dla późniejszej eksploatacji. Dotyczy to nie tylko wytrzymałości nawierzchni i jej odporności na zużycie, ale również bezpieczeństwa.

Laboratoria drogowe to wyspecjalizowane jednostki dysponujące nowoczesnym sprzętem umożliwiającym wykonanie precyzyjnych i powtarzalnych pomiarów. Co warto o nich wiedzieć? Jakie konkretnie badania przeprowadzają i dlaczego są one takie istotne?

Dlaczego wykonuje się badanie drogowe?

Przeprowadzenie badań drogowych przed rozpoczęciem prac jest kluczowe dla ograniczenia ryzyka związanego z nieprawidłowym wyborem miejsca nowej inwestycji. Powstanie nowej drogi to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego wykonanie badań jest niezbędne dla szczegółowego poznania nawierzchni.

Rodzaje badań drogowych

Laboratoria drogowa, a dokładniej specjaliści pracujący w placówkach tego typu zajmują się m.in. wykonywaniem badań ulepszonego podłoża, na którym będzie znajdować się cała konstrukcja nawierzchni. Badania obejmują także standardowe podłoże gruntowe. Kolejna grupa badań pozwala uzyskać szczegółowe informacje dotyczące warstw konstrukcyjnych konkretnej nawierzchni drogowej.

Dane tego typu są niezbędne do oceny stanu poszczególnych warstw. Jednostki badawcze specjalizują się także w diagnostyce już wykonanych nawierzchni drogowych, które mają na celu ocenienie m.in. stanu faktycznego i stopnia zużycia. Następna grupa badań umożliwia ocenę nawierzchni drogowej pod kątem ugięcia. Wyspecjalizowani pracownicy używają ugięciomierza belkowego (czyli belki Benkelmana) do sprawdzania tego parametru.

Badana jest również tak zwana równość podłużna całej nawierzchni. Do tego celu wykorzystuje się planograf. Jednostki odpowiadające za badania wykonują ponadto szczegółową analizę konstrukcji całej nawierzchni. To badanie wymaga wykonania odwiertów. Dzięki nim można dokładnie sprawdź m.in. grubość poszczególnych warstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + dwa =

Wcześniejszy wpis Sukienka ołówkowa: elegancki krój na wszystkie ważne wydarzenia
zbita kurtka po praniu Następny wpis Jak prać kurtkę puchową?