Osoby niepełnosprawne wymagają odpowiednich warunków w pomieszczeniach, żeby móc swobodnie funkcjonować. Dlatego dany pokój musi być bardzo starannie zaplanowany. Jak to zrobić? Poniższy tekst wskaże, na co zwrócić uwagę, żeby bez problemu i z pewnością stworzyć komfortowe, funkcjonale i przede wszystkim bezpieczne miejsce dla niepełnosprawnej osoby.

Stworzenie dobrej funkcjonalności w pomieszczeniu

Pokój, w którym najczęściej przebywa osoba niepełnosprawna, powinien być bardzo funkcjonalny. Meble muszą być wielofunkcyjne i ułatwiać korzystanie.

W projekcie pomieszczenia warto uwzględnić hobbystyczny kącik, miejsce relaksu, strefę do przechowywania. Jeśli niepełnosprawna osoba pracuje, stworzyć odpowiednie miejsce do pracy.

Wybierając stół z blatem, trzeba zwrócić uwagę na potrzeby osoby niepełnosprawnej i do nich dopasować wysokość. Biurko musi posiadać także szeroką wnękę do swobodnego podjechania wózkiem.

W strefie relaksu sprawdzi się sofa z zabudową. Mebel łączy ze sobą funkcję kawowego stolika oraz wypoczynkowego mebla. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę ustawienia ławy, która byłaby bardzo dużym utrudnieniem przy manewrach chodzikiem lub wózkiem inwalidzkim.

Strefa przechowywania powinna być wyposażona w szafę z frontem przesuwanym. Niepełnosprawnej osobie dzięki temu będzie dużo łatwiej otwierać, niż szafki ze skrzydłowymi drzwiczkami.

Podobnie należy postąpić z szufladami i szufladami. Trzeba je zaprojektować tak, żeby każda była łatwo dostępna.

Jak zredukować utrudnienia?

Podczas przygotowywania projektu przestrzeni dla niepełnosprawnej osoby należy zrobić listę rzeczy do eliminacji.

Stworzenie w pokoju wolnej przestrzeni, poprzez usunięcie zbędnych detali, pozwoli osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na swobodniejsze poruszanie się.

W pomieszczeniu, w którym znajdują się 3 strefy podzielona działkowymi ściankami lub meblami, należy pamiętać o zostawieniu przejść – 130-150 cm.

Rzeczą do eliminacji m.in. będą dekoracyjne chodniczki czy grube dywany stwarzające ryzyko wypadku i problemów w codziennym funkcjonowaniu. Takie elementy mogą stanowić duże utrudnienie osobom poruszającym się na wózku, rehabilitacyjnym chodziku lub korzystających z balkonika. Dywan może się przesuwać po śliskiej podłodze lub nawet podwijać stanowiąc ogromne utrudnienie, lub nawet doprowadzić do wypadku.

Podłogi warto wyposażyć w panele. Ten rodzaj podłogi powinien być znacznie trwalszy od powszechnie znanych paneli, mieć wysoką klasę ścieralności oraz posiadać znacznie mniejszą śliskość.

Swobodę przemieszczanie się można ułatwić także poprzez wymianę tradycyjnych drzwi na drzwi przesuwane. Płaskie, przejściowe listwy zamiast progów.

Włączniki światła, jak i elektryczne gniazdka muszą znaleźć się w łatwo dostępnych miejscach, tak żeby niepełnosprawna osoba mogła bez żadnego problemu z nich korzystać.

Wybranie mebli odpowiednich dla osób niepełnosprawnych może okazać się bardzo trudne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie mebli na wymiar. Pomoże to w indywidualnym dopasowaniu mebli do potrzeb użytkownika.

Meble a potrzeby osoby niepełnosprawnej

Funkcjonalność jest kluczowym punktem podczas dokonywania wyboru mebli na wymiar, które sprawdzą się także w mieszkaniach o bardzo małym metrażu lub przy ciężko ustawnych wnętrzach.

Meble wykonywane są na zamówienia indywidualne, co pozwala na bardzo dokładne dopasowanie ich do danego pomieszczenia. Dlatego też będą idealne do projektu pokoju niepełnosprawnej osoby. Meble na wymiar to efektywnie wykorzystana przestrzeń w pokoju. Ułatwiają samodzielność niepełnosprawnym osobom w bardzo dużym stopniu.

Projektując meble na wymiar, można z dużą dokładnością dopasować meble do potrzeb.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu? Przede wszystkim na wysokość półek, blatów oraz uchwytów. Warto skorzystać z rozwiązań pozwalających na porządkowanie i oszczędzanie przestrzeni, np. składane blaty czy półki wysuwane. Wprowadzenie tych możliwości może okazać się pomocne w strefie do przechowywania, która musi być dokładnie urządzona i nie wprowadzała utrudnień.

Produkcja takich mebli to kilkuetapowy proces. Po wcześniejszym zebraniu niezbędnych pomiarów, faktur, kolorów oraz dobraniu odpowiednich surowców następuje etap projektowania.

Chcąc dokonać takiego projektu, warto skontaktować się z firmą zajmującą się profesjonalnym tworzeniem projektów pomieszczenia i mebli. Po zebraniu najpotrzebniejszych informacji wykwalifikowani projektanci przygotowują wizualizację 3D, dzięki której klienci mogą w pełno zobaczyć, jak będzie wyglądać pokój.

W chwili wizualizacji istnieje możliwość dokonania potencjalnych poprawek i mieć pewność, że każdy detal spełni oczekiwania niepełnosprawnej osoby.

Po wykonaniu projektu mebli następuje ostatni etap – montaż.

Klienci wybranej firmy projektowej nie muszą się tym martwić. Montażem zajmują się odpowiednio przeszkolone do tego osoby.

Bardzo często firma projektowa posiada własnych monterów mebli lub mają podpisane umowy z inną firmą zajmującą się montowaniem.

Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − szesnaście =

Wcześniejszy wpis Czym charakteryzuje się doradztwo prawne od nieruchomości?
Następny wpis Seksowne sukienki – do sypialni i nie tylko