Rozbiórka budynku jest najlepszym sposobem na usunięcie go z działki, jednocześnie odzyskując z niego jak najwięcej materiałów budowlanych. Taka czynność wiąże się jednak z dodatkowymi pracami, które trzeba wykonać, by cały proces przebiegł zgodnie z prawem. Pomóc może w tym profesjonalna firma rozbiórkowa.

Rozbiórka budynku — jakie wymagania prawne trzeba spełnić?

Aby poprawnie przeprowadzić rozbiórkę budynku, trzeba trzymać się wielu różnych przepisów. Dodatkowo często bywa ona mylona z podobnym, lecz różniącym się pod pewnymi względami procesem, jakim jest wyburzenie. Przede wszystkim fakt rozbiórki trzeba zgłosić. Dotyczy to budynków o wysokości mniejszej niż 8 metrów, jeśli odległość obiektu od granicy działki jest mniejsza niż połowa jego wysokości.

Czasem nie obędzie się też bez wystąpienia o pozwolenie. Decyduje o tym organ, do którego zgłasza się fakt wystąpienia rozbiórki. Pozwolenie jest wymagane, jeśli prace rozbiórkowe niosą za sobą ryzyko pogorszenia warunków sanitarnych, stosunków wodnych, czy też stanu środowiska naturalnego. Pozwolenia na rozbiórkę wymagają też wszystkie budowle, do których wcześniej konieczne było pozwolenie na budowę.

Jakie dodatkowe prace są związane z rozbiórką?

Najbardziej czasochłonna praca, nieodzownie związana z rozbiórką to sprzątanie terenu po jej przeprowadzeniu. Po rozebranej budowli pozostanie wiele odpadów, na przykład gruzu, który trzeba uprzątnąć i wywieźć do odpowiedniego miejsca. Zacznijmy jednak od początku.

Rozpoczynając rozbiórkę, nie obędzie się bez wezwania specjalistów, którzy odetną budynek od wszystkich instalacji. Mowa tu o kanalizacji, ogrzewaniu, elektryce, czy też gazie. Na tym etapie powinno się oszacować ilość gruzu, a także odzyskanych materiałów budowlanych. Ułatwi to zamówienie odpowiedniej ilości kontenerów i sortowanie wszystkich rzeczy.

Nie powinno się także zapomnieć o odzyskaniu jak największej ilości materiałów budowlanych. Bardzo często z budynku można uratować wiele elementów dachu, cegieł, pustaków, czy też metali tworzących różne instalacje w jego wnętrzu. We wszystkich tych pracach pomoże firma rozbiórkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =

Wcześniejszy wpis Technika diamentowa – najważniejsze pojęcia
Następny wpis Czym możemy zastąpić drogie perfumy?