Ze względu na obecne i planowane zmiany przepisów dotyczące możliwych form ogrzewania budynków jednorodzinnych, oraz rosnące ceny źródeł energii coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Niestety nie wszystkie projekty domu uwzględniają jej wykorzystanie, co może się wiązać z koniecznością wprowadzania modyfikacji, zakupu większej liczby paneli lub konieczności ich montażu na gruncie. Jeśli rozważamy wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z budową domu lub jej montaż w przyszłości warto od razu zdecydować się na projekt domu, który będzie do niej dopasowany.

Fotowoltaika – jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych i inwertera. Na moduł fotowoltaicznych (czarny panel, który pojawia nam się przed oczami, gdy myślimy o fotowoltaice) składają się specjalnie połączone i zabezpieczone ogniwa fotowoltaiczne wytwarzane ze związków krzemu, przetwarzające energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na energię elektryczną – prąd stały. Inwerter służy do przekształcenia prądu stałego na prąd zmienny, obsługiwany przez gniazdka elektryczne.

Ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną zależna jest od liczby i wielkości paneli. Do obliczenia potrzebnej mocy paneli, konieczne jest ustalenie średniego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. W nowo budowanym domu może być to nieco trudniejsze, jednak projektanci są w stanie ustalić to na podstawie urządzeń, z których planuje korzystać inwestor oraz informacji o sposobie, w jaki korzysta on z energii. W końcu są osoby, które z prądu korzystają w sposób minimalny oraz takie, które wybierają ogrzewanie domu pompą ciepła, chłodzenie klimatyzatorem, gotowanie na płycie indukcyjnej, a dodatkowo posiadają lub planują zakup samochodu elektrycznego. W związku z tym, że godzinowy pobór prądu niekoniecznie będzie pokrywał się z godzinami, gdy zwiększona jest jego produkcja, warto uzupełnić instalację o magazyn energii.

Dlaczego warto wybrać projekty domów dedykowane instalacji fotowoltaicznej?

Aby montaż paneli przebiegał bez utrudnień warto wybrać projekt z nieskompilowanym pokryciem dachowym. Możemy zdecydować się na dach płaski, jednospadowy, dwuspadowy a nawet wielospadowy, o ile posiadają stosunkowo dużą płaszczyznę, umożliwiającą montaż koniecznej liczby ogniw.

Projekt, uwzględniający z góry montaż paneli, ułatwia dostosowanie go do obowiązujących na danym terenie przepisów budowlanych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub obowiązującej decyzji o warunkach zabudowy. Dodatkowo może zostać połączony z systemem solarnym.

Rozwiązania technologiczne, a także kształt budynku umożliwią maksymalne wykorzystanie systemów zarówno fotowoltaicznych, jak i pozostałych systemów zmniejszających zapotrzebowanie na energię w budynku. Szeroka oferta projektów domów z instalacją fotowoltaiczną sprawia, że każdy inwestor znajdzie budynek dostosowany do jego potrzeb. Należy jednak uwzględnić, że im większa powierzchnia domu tym instalacja może okazać się mniej efektywna.

Podsumowując projekt domu z instalacją fotowoltaiczną powinien uwzględniać:

  • połać dachu umożliwiającą montaż zadanej liczby paneli, ustawionych, jeśli to możliwe w kierunku południowym, lub z odchyleniem do 45 stopni od kierunku południowego,
  • ustawienie komina, pionów kanalizacji i wywietrzników oraz ewentualnych anten i piorunochronów w taki sposób, by nie zacieniały paneli i nie zmniejszały powierzchni montażowej po stronie południowej dachu,
  • dobranie instalacji i rozwiązań technologicznych, które zmaksymalizują korzyści płynące z montażu paneli fotowoltaicznych.

Zdjęcie: Projekt C333j – Miarodajny – wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekt domu z panelami fotowoltaicznymi od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-panelami-fotowoltaicznymi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =

Wcześniejszy wpis Dlaczego warto skorzystać z usług agencji nieruchomości?
Co wyróżnia dobrą hurtownię chemii gospodarczej? Następny wpis Co wyróżnia dobrą hurtownię chemii gospodarczej?