Płyty indukcyjne coraz częściej zastępują tradycyjne kuchenki gazowe. Niestety, rysy na płycie indukcyjnej pojawiają się czasem z dnia na dzień, psując wygląd i obniżając jej walory estetyczne. Dlatego też ważne jest posiadanie wiedzy na temat tego, jak użytkować urządzenie, by w jak najmniejszym stopniu ulegało ono zarysowaniom. Istnieją również skuteczne sposoby na to, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej. Poznaj je, by przywrócić blask Twojej kuchni i nadać drugie życie porysowanej płycie indukcyjnej.

Jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej

Porysowana płyta indukcyjna to zmora niejednej kuchni. Choć na ogół staramy się, by nie niszczyć urządzenia przez przypadkowe zarysowanie, drobne uszkodzenia pojawiają się sukcesywnie, psując wygląd płyty. Jak się jednak okazuje, można przywrócić jej dawny blask! To, jak naprawić porysowaną płytę, zależy w znacznym stopniu od ilości drobnych rysek, jakie pojawiają się na niej każdego dnia, obniżając walory estetyczne, a w konsekwencji nawet utrudniając użytkowanie. Istnieje bowiem szereg sposobów, których wykorzystanie przyczyni się z pewnością do usunięcia szpecących płytę zarysowań.

Co ciekawe, najlepiej sprawdzają się produkty, które posiadamy na ogół w domu. Banany, wosk, pasta do zębów czy też mieszanki wody ze spirytusem lub sodą – to tylko niektóre sprawdzone sposoby na to, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej. Dzięki tym nieskomplikowanym preparatom, jesteśmy w stanie zlikwidować rysy, poprawiając wygląd i przedłużając żywotność tego niezwykle przydatnego w każdej kuchni urządzenia.

jak czyścić płytę indukcyjną

Sposoby na usunięcie rys z płyty indukcyjnej

Rysy na płycie indukcyjnej można usunąć. Wymaga to co prawda nieco wyobraźni i pracy, ale efekt z pewnością zadowoli niejednego sceptyka. Jak naprawić zarysowaną płytę? Poznaj kilka sposób i wykorzystaj je w swojej kuchni!

Usuwanie rys pastą do zębów

Brzmi dziwnie? Wbrew pozorom to całkiem skuteczny sposób na to, jak czyścić płytę indukcyjną, by nasza praca była efektywna. Usuwanie rys pastą do zębów musi odbywać się jednak przy użyciu konkretnego rodzaju produktu. Należy sięgnąć bowiem po pastę wybielającą, z jak największą zawartością fluoru. Ściera ona przebarwione szkliwo zębów, podobnie więc radzi sobie z rysami, jakie posiada płyta indukcyjna czyszczenie polega na nałożeniu pasty na miękką ścierkę i powolnym rozcieraniu jej kolistymi ruchami, prowadzącymi od środka urządzenia, w kierunku jego brzegów. Pasta zadziała jak papier ścierny. Głębokie rysy na płycie ceramicznej wymagają nieco więcej zaangażowania. Roztartą pastę trzeba zostawić na nich na okres kilku godzin. Dopiero po tym czasie należy zmyć preparat i obserwować uzyskane w ten sposób efekty.

Usuwanie rys – ciepła woda i spirytus

Roztwór ciepłej wody i spirytusu to idealny sposób na to, czym czyścić płytę indukcyjną, gdy posiada ona tylko niewielkie zarysowania. Spirytus świetnie sobie z nimi poradzi, przywracając urządzeniu pożądany wygląd.

Usuwanie rys przy pomocy banana

To kolejna metoda, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco dziwna. Jednak efekty z pewnością zaskoczą niejednego niedowiarka. Banana należy przekroić i nasmarować nim płytę, używając jego gładkiej strony. Porysowana płyta ceramiczna odzyska dzięki temu swój dawny wygląd! Co ważne, sposób ten jest bardzo bezpieczny, a ryzyko uszkodzenia urządzenia w zasadzie nie istnieje.

Preparat do usuwania rys na płycie indukcyjnej

Rysy na płycie indukcyjnej można spróbować wyczyścić przy pomocy domowych sposobów. Jak się bowiem okazuje, te najprostsze rozwiązania przynoszą z reguły najlepsze efekty. Preparat do usuwania rys można stworzyć np. z wosku lub lanoliny. Zasklepiają one powierzchnię, która została porysowana. Wystarczy tylko niewielka warstwa, by uzyskać satysfakcjonujące efekty. To świetna odpowiedź na pytanie, czym czyścić płytę indukcyjną. Niestety, domowe sposoby nie zawsze wystarczą, by uporać się z większymi zarysowaniami. Mocno porysowana płyta indukcyjna nie wygląda zbyt estetycznie. Dlatego też warto czasem zainwestować również w specjalne preparaty, które znaleźć można na sklepowych półkach.

klasyczna kuchenka

Jak nie zarysować płyty indukcyjnej?

Pęknięta płyta indukcyjna nie wygląda dobrze, podobnie jak ta mocno porysowana. Dlatego też warto dbać o nią każdego dnia, by przez przypadek lub nieuwagę nie uszkodzić urządzenia. Płyty indukcyjnej używamy codziennie. Nic dziwnego, że ryski pojawiają się niej dość często. Jak można ograniczyć ten proces i sprawić, że porysowana płyta indukcyjna nabierze nowego blasku?

Przede wszystkim należy wyeliminować przesuwanie garnków, patelni i innych przyrządów kuchennych bezpośrednio po powierzchni płyty. W ten sposób niszczy się płyta indukcyjna rysy powstają bowiem za każdym razem, gdy suniemy czymś po jej powierzchni. Ważne jest również, by do czyszczenia używać odpowiednich materiałów i preparatów, które przeznaczone są do pielęgnacji takich urządzeń, jak płyta indukcyjna czym czyścić urządzenie? Najlepiej ściereczkami z mikrofibry i delikatnymi preparatami, przeznaczonymi do pielęgnacji płyt indukcyjnych.

pęknięta płyta indukcyjna

Jak prawidłowo czyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty to podstawa sukcesu. To właśnie podczas tego procesu dochodzi często do uszkodzeń. Pęknięta płyta grzewcza to zazwyczaj wynik nieuwagi lub niewłaściwej pielęgnacji. Jak czyścić płytę indukcyjną, by nie generować kolejnych uszkodzeń?

płyta indukcyjna rysy

Czyszczenie płyty indukcyjnej – użyj odpowiednich materiałów!

Czym czyścić płytę indukcyjną? Najlepiej użyć do tego miękkich ściereczek z mikrofibry. Szorstkie gąbki czy druciaki do mycia naczyń z pewnością nie nadają się do tego typu pracy.

porysowana płyta ceramiczna

Czyszczenie płyty indukcyjnej – wybieraj sprawdzone preparaty!

Pęknięta płyta ceramiczna nie sprzyja radości z gotowania. Dlatego też do czyszczenia warto używać odpowiednich preparatów. Jeśli nie masz pod ręką środków, likwidujących rysy na płycie indukcyjnej czy też działających na różnego rodzaju zabrudzenia, warto wykorzystać np. płyn do mycia szyb. To bezpieczny środek, pozwalający wyczyścić powierzchnię urządzenia.

porysowana płyta indukcyjna

Czyszczenie płyty indukcyjnej – stawiaj na profesjonalne produkty!

Uporczywe zabrudzenia, które psują wygląd płyty indukcyjnej, warto usunąć specjalnym drapakiem do tego rodzaju urządzeń. Z pewnością nie należy sięgać po ostre gąbki czy innego rodzaju drapaki, które nie są przeznaczone do delikatnych powierzchni. Może się bowiem okazać, że efektem czyszczenia stanie się porysowana płyta ceramiczna.

rysa na płycie indukcyjnej

Podsumowanie

Płyta indukcyjna za czy przeciw? Ciężko udzielić jednostronnej odpowiedzi a to pytanie. Z jednej strony to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zastąpić tradycyjne kuchnie gazowe i sprawdza się tam, gdzie nie ma przyłącza gazowego. Z drugiej jednak, jest to urządzenie delikatne, narażone na uszkodzenia i rysy. Decydując się na tego typu rozwiązanie, trzeba więc zapoznać się ze wskazówkami mówiącymi o tym, czym czyścić płytę indukcyjną i jak naprawić zarysowaną płytę, by jej wygląd nie zniechęcał do przygotowywania pysznych i apetycznych posiłków dla całej rodziny.

Jeden komentarz do “Porysowana płyta indukcyjna – Jak usunąć rysy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + szesnaście =

jak zrobić kotlety schabowe żeby były miękkie Wcześniejszy wpis Jak zrobić kotlety schabowe, żeby były miękkie i soczyste?
przeszczep włosów Następny wpis Czy przeszczep włosów w Turcji jest bezpieczny?