Są takie kleje, które rzeczywiście mają szerokie spektrum zastosowania, ale też sprawdzają się podczas wielu prac. Niewątpliwie jednym z nich jest klej polimerowy. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać sposób oraz zalety stosowania.

Klej polimerowy – co warto wiedzieć?

Zacznijmy może od tego, że klej polimerowy należy do specjalnej grupy klejów, które wykonane są z substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej nazywanych polimerami. Rzeczywiście ich spektrum zastosowania jest naprawdę duże. Sprawdzą się zarówno do prac budowlanych, remontowych, jak i stolarskich. Wyobraźcie sobie, że klejami polimerowymi możecie kleić materiały takie jak styropian czy ceramika. Przykleicie nimi także płytki ceramiczne czy kasetony, a nawet elementy wykonane z wykładziny dywanowej. Sprawdzą się także w przypadku bardzo delikatnych materiałów, do których zaliczamy szkło oraz drewno. Klejąc je, nie trzeba przy tym obawiać się, iż powierzchnia zostanie uszkodzona. Wyobraźcie sobie, że takimi klejami możecie przykleić korek, sztuczną skórę czy inne materiały tapicerskie.

Poznajcie kleje polimerowe od najlepszej strony

Klej polimerowy to klej elastyczny, który rzeczywiście ma naprawdę dobre parametry techniczne. Najważniejszym jest tutaj wytrzymałość. Takie kleje tworzą mocne łączenia, których uszkodzenie jest naprawdę trudne. Trzeba też pamiętać, że bardzo szybko się wiążą, a więc wszelką naprawę, czy też remont możecie dzięki nim wykonać szybciej. Kleje elastyczne są też odporne na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, ale i promieniowanie UV. Pod wpływem niskiej czy wysokiej temperatury nie tracą swoich właściwości, a dzięki temu można ich używać zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz. Estetyka jest ważna i o tym każdy powinien pamiętać. Na szczęście łącząc elementy przy wykorzystaniu kleju elastycznego polimerowego macie pewność, że owa estetyka zostanie zachowana. Klej jest bezbarwny bądź lekko żółtawy, zatem tworzy niemal niewidoczne łączenia. Bardzo szybko schnie i wstępne wiązanie następuje już po kilkunastu minutach. Natomiast pełne wiązanie występuje po 24 godzinach. Oczywiście musimy też wspomnieć o tym, że klej polimerowy ma postać gęstej cieczy, którą nakłada się bardzo łatwo. Nie bez znaczenia jest fakt, że cena tego typu klejów jest relatywnie niewielka, a przy tym wydajność jest naprawdę spora.

Jak nakładać klej polimerowy?

Każda praca wymaga zachowania precyzji i zaangażowania. Jednak stosując kleje polimerowe nie trzeba obawiać się, że jest to trudne. Oczywiście przed każdą pracą należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Należy usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, kurz, a następnie ją odtłuścić. Do tego celu można użyć denaturat. A na końcu należy oczywiście osuszyć powierzchnię i dopiero potem można przejść do klejenia. Pamiętajcie, by klej elastyczny nakładać punktowo bądź pasmami. Jeżeli klejone powierzchnie są porowate, to konieczne jest nałożenie dwóch warstw kleju. Po połączeniu klejonych powierzchni należy je mocno docisnąć i przytrzymać w miarę możliwości przez 60 sekund. Aby klej szybko się związał, trzeba jeszcze pamiętać, by wszelkiego rodzaju prace wykonywać w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Klej polimerowy – o czym jeszcze pamiętać?

Zaletą kleju polimerowego jest fakt, że nie wnika on w klejone powierzchnie głęboko, a to oznacza, że nie uszkodzi nawet tak delikatnego materiału jak drewno. Sam proces klejenia oparty jest o reakcję chemiczną, która zachodzi między klejem a klejoną powierzchnią. Po wyschnięciu uzyskana spoina staje się niezwykle trwała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jak więc widzicie, taki klej elastyczny jest niezbędny dla profesjonalistów, majsterkowiczów, przyda się podczas podstawowych prac i napraw wykonywanych w domu. Klej polimerowy śmiało zasługuje na określenie go mianem uniwersalnego, gdyż rzeczywiście można go używać nawet do prac budowlanych. Szybko się wiąże, ale też, tak jak wspominaliśmy, jest tani. Warto jeszcze pamiętać o tym, że taki klej możecie wykorzystywać przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − jeden =

Tokarka do metalu do czego jej używać? Wcześniejszy wpis Tokarki – jak działają i do czego są przydatne?
Następny wpis System wentylacyjny, czyli sposób na odpowiednią wymianę powietrza w budynku