Odpowiednia wymiana powietrza w przestrzeni domowej lub w biurze jest podstawą dla zachowania poprawnego mikroklimatu wnętrza. To z kolei sprzyja zdrowiu domowników czy też użytkowników danej przestrzeni. W dzisiejszych czasach, kiedy niemal wszędzie plastikowe ramy okienne zastąpiły mniej szczelne okna drewniane, to właśnie odpowiedni system wentylacyjny stanowi najczęściej źródło wymiany powietrza. Oczywiście nadal szalenie ważne jest fizyczne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien, jednak właściwy system wymiany powietrza stanowi konieczne uzupełnienie takich działań. Jak zatem powinien funkcjonować efektywny system wentylacyjny i jakie elementy są jego składowymi? Zapraszamy do lektury.

Rola systemu wentylacyjnego w zamkniętych pomieszczeniach

Jak już wspomniano, sprawna wentylacja wpływa na mikroklimat pomieszczenia, co ma niebagatelne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia jego użytkowników. Nieprawidłowa wymiana powietrza prowadzi do gromadzenia się wilgoci, a co za tym idzie, rozwoju szkodliwych pleśni i grzybów. Ponadto brak stałej wymiany „stojącego” powietrza na świeże, powoduje gromadzenie się dużej ilości dwutlenku węgla. Przebywanie w jego dużym stężeniu wiąże się z osłabieniem, obniżeniem koncentracji i ogólnym pogorszeniem samopoczucia oraz negatywnym wpływem na alergików. Jak zatem widać, popularne kratki nawiewne, w których bardzo często zalega ogromna warstwa kurzu, powinny być regularnie czyszczone, ponieważ zapewniają nam zdrowe powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy.

Wentylacja jest też bardzo istotna dla samego budynku i jego wyposażenia, ponieważ zbierająca się wilgoć może negatywnie wpływać na stan mebli, urządzeń elektronicznych czy pieców grzewczych i kuchenek.

Urządzenia pomocne przy systemie wentylacyjnym

Poprawne działanie wentylacji w budynku najłatwiej można określić jako stałą wymianę „zużytego” powietrza przepełnionego dwutlenkiem węgla, na świeże, pobierane i doprowadzane z zewnątrz. Niezbędnymi, choć bardzo prostymi urządzeniami służącymi do tego celu są nawiewniki wentylacyjne i kratki nawiewne. Co ciekawe, każdy z nas z pewnością spotkał się już z tymi urządzeniami, a być może nawet posiada je we własnym domu, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, czym są. Pierwsze z wymienionych to zwykle podłużne urządzenia montowane na ramie okien, posiadające dźwignię otwierania i zamykania wlotu powietrza. Nawiewniki wentylacyjne są uzupełnieniem szczelnych, plastikowych okien umożliwiając wpuszczanie przez nie świeżego powietrza z zewnątrz budynku do pomieszczenia. Niekiedy są także stosowane w formie sufitowej jako okrągłe wpusty wentylacyjne. Rozwiązanie to stosowane jest zwykle w przestrzeniach biurowych, aby dostęp do nawiewnika był bardziej ograniczony i nie pozwalał na zamknięcie nawiewu wentylacyjnego i przerwanie wymiany powietrza.

Drugie z urządzeń, a więc kratki nawiewne, również powszechnie występują w dwóch formach. Kratki sufitowe stają się jednak przeżytkiem i masowo montowane niegdyś w halach produkcyjnych i biurach kratki wentylacyjne stalowe, zastępowane są przez znacznie bardziej eleganckie i estetyczne okrągłe nawiewniki wentylacyjne. Ich rola jest jednakowa, dlatego kratki nawiewne wciąż znajdują zastosowanie, ale już jako kratki ścienne. To rozwiązanie z kolei zdecydowanie odpowiada przestrzeniom domowym i sprawdza się niemalże w każdym pomieszczeniu – od łazienki (często nieposiadającej dostępu do okna), przez kuchnię, aż po pokoje. Dzięki kratkom ściennym możliwe jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powietrza, zapobieganie powstawaniu pleśni czy zapewnienie powietrza pozbawionego dwutlenku węgla. Dlatego dla domów są one rozwiązaniem najtańszym, najskuteczniejszym i najprostszym w montażu.

Zatem, aby zapewnić prawidłową wymianę powietrza w domu, tak ważną dla naszego zdrowia i samopoczucia, należy zadbać o poprawnie funkcjonującą wentylację. Poza wspomnianymi powyżej rozwiązaniami, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim samo posiadanie systemu wentylacyjnego nie sprawi, iż dom czy biuro będą zawsze zaopatrzone w świeże powietrze. Bardzo ważna jest bowiem drożność kanałów, dlatego nigdy nie wolno zaklejać lub zatykać kratek nawiewnych czy nawiewników wentylacyjnych, gdyż uniemożliwi to poprawne działanie całego systemu. Kratki warto też systematycznie czyścić. Dopiero wówczas będziemy mogli w pełni cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 9 =

Wcześniejszy wpis Klej polimerowy idealny do remontów. Poznaj sposób jego użycia
słodycze Następny wpis Słodycze reklamowe – rewelacyjny pomysł na reklamę