Podczas wszystkich prac budowlanych jedną z bardziej istotnych kwestii są te związane z bezpieczeństwem. Mowa tutaj nie tylko o bezpieczeństwie osób które pracują przy realizacji danej inwestycji, ale również właściwym zabezpieczeniu miejsca budowy czy poszczególnych etapów wykonywania prac. Dlatego równolegle z rozwojem metod budowlanych powstaje również coraz więcej rozwiązań, których zadaniem  jest właśnie znacznie lepsza ochrona i zabezpieczenia inwestycji budowlanych.

Wykopy i ich realizacja

Wykopy to część niemalże każdej realizowanej inwestycji budowlanej. Im większe mają być fundamenty, tym zazwyczaj większe i głębsze również muszą być wykopy. Przed ich realizacją zazwyczaj wykonuje się odpowiednie badania gruntu, aby było wiadomo jakie ewentualne problemy mogą czekać na wykonawców. Jednakże i tak podczas prowadzenia prac może przydarzyć się wiele sytuacji, na które powinni być przygotowani. Dlatego też nie dziwi fakt, że podczas realizacji takich przedsięwzięć bardzo ważnym czynnikiem jest właściwe zabezpieczanie wykopów, które ma bardzo wiele różnych funkcji. Przede wszystkim chroni ściany wykopów przed obsuwaniem się gruntu, co może być spowodowane nie tylko warunkami geotechnicznymi, ale również nagłymi zmianami pogodowymi. Nie można zapominać również o prawach fizyki –im głębszy wykop tym większe szanse, że ściany obsuną się i zasypią część prac. Ponadto zabezpieczenia chronią również osoby niepowołane przed utrata zdrowia lub życia – wykopy, zwłaszcza wieczorową porą nie są praktycznie widoczne. Każdy, kto znajduje się w ich okolicy, może przypadkiem w nie wpaść, dlatego odpowiednie zabezpieczenie pozwala uchronić przed takimi wypadkami. Obecnie jest bardzo wiele różnorodnych zabezpieczeń, które można stosować w zależności od warunków i okoliczności.

Sposoby zabezpieczania różnorodnych wykopów

Do najczęściej stosowanych metod zabezpieczania ścian wykopów z pewnością należy zaliczyć kotwy gruntowe. Za ich stosowaniem przemawia nie tylko fakt, że są one stosunkowo tanie w wykorzystaniu ale również doskonałe efekty, jakie można przy ich pomocy uzyskać. na rynku jest ich bardzo wiele rodzajów, jednak główna zasada ich działania jest do siebie podobna. W ściany wykopu wprowadza się odpowiednie elementy, zwane buławami, do których montuje się tak zwane cięgna. Zastosowanie dodatkowo materiałów takich jak na przykład cement powoduje, że w miejscu zastosowania kotwy powstaje dość mocne i stabilne oparcie. Można do nich zamontować dodatkowe zabezpieczenia. Co więcej, kotwy można montować zarówno jako zabezpieczenie tymczasowe, na czas trwania prac czy też jako element stały konstrukcji. Wówczas pomagają w zwiększeniu wytrzymałości całej konstrukcji.  Bez względu jednak na to, w jakiej formie będą stosowane, musza być właściwie dobrane, tylko wtedy bowiem spełnią swoją rolę. Niezwykle często kotwy i ich zastosowanie są bardzo dokładnie opisane w projekcie. Dzięki temu można mieć pewność, że podczas ich wykorzystania nie będzie żadnych nieprzewidzianych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =

Wcześniejszy wpis Jak uzyskać odpowiednie wyniki reklamy?
Następny wpis Twój dostawca szkła