Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Osoby, które są na etapie budowy własnego domu, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że woda może wykazywać bardzo niszczące działanie dla budynku. Złe zabezpieczenie fundamentów może w przyszłości wyrządzić naprawdę duże szkody, uszkadzając całą konstrukcję domu lub pojedyncze ściany.

Wpływ wody na fundamenty

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niszczące działanie na fundamenty może wywierać nie tylko woda gruntowa, ale także opadowa. Woda przenika z gruntu do fundamentu, uszkadzając go powoli, ale trwale. Aby móc liczyć na bezpieczeństwo i komfort użytkowania nowo wybudowanego domu, trzeba koniecznie zadbać o wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Ma to szczególne znaczenie choćby dlatego, że wilgotne mury tracą swoją izolacyjność termiczną kropkę zachodzą w nich także procesy chemiczne, które obniżają wytrzymałość ścian i sprawiają, że rozwijają się na nich pleśnie i grzyby. Tynk na zawilgoconych ścianach po pewnym czasie możesz się łuszczyć i odpadać. Wilgoć z niezabezpieczonych fundamentów szybko może przenosić się w wyższe partie budynku, wyrządzając nieodwracalne szkody.

Wykonując fundamenty, warto zwrócić uwagę na jakość wykorzystanego przy budowie betonu. Więcej na ten temat znaleźć można pod adresem https://www.gorazdze.pl/pl/gorazdze-beton

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?

Osoby, które planują budowę domu, koniecznie powinny zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie betonowych fundamentów przed działaniem wody. W roli takiego zabezpieczenia doskonale sprawdzi się izolacja przeciwwilgociowa pozioma lub pionowa. 

Wykonanie tej pierwszej jest dość trudne i bardzo kosztowna, niemniej jednak izolacja pionowa to rozwiązanie, które należy do stosunkowo prostych i tanich. Każdy inwestor musi zastanowić się, które z tych rozwiązań najbardziej przypada mu do gustu.

Przeciwwilgociowa będzie spełniać swoją funkcję tylko wtedy, gdy zostanie wykonana według odpowiedniego projektu wykonanego przez inżynierów. Projekt ten musi zawierać informacje na temat sposobu wykonania izolacji, kolejności wykonywania poszczególnych etapów prac, rodzaju materiału izolacyjnego, w szczegółach łączenia izolacji, a także w przekroju przez ścianę fundamentową.

W celu zabezpieczenia fundamentów przez wilgocią w pierwszej kolejności należy wykonać izolację poziomą. Drugim krokiem jest osuszanie ścian, które zostały już zawilgocone na samym końcu wykonuje się izolację pionową. O kolejności prac decyduje także poziom wód gruntowych – jeśli jest on wyższy niż ławy fundamentowe, przed izolacją należy koniecznie wykonać właściwy drenaż. Ten powinien zostać zaprojektowany przez geotechnika, tak aby miejsce i sposób odprowadzania wody zgodne były z zasadami miejscowych urzędów.

Jakie materiały wykorzystuje się do izolacji fundamentów?

Najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania fundamentów betonowych przed wilgocią, należy papa termozgrzewalna bądź też papa układana na lepiku. Jej zadaniem jest utworzenie szczelnej warstwy, która zabezpieczy konstrukcję przed nasiąkaniem wodą gruntową. W przypadku izolacji poziomych stosuje się także hydroizolacje reaktywne oraz powłoki bitumiczne, które często dodatkowo zabezpiecza się przy pomocy papy lub tłoczonej folii ochronnej. Przy izolacji fundamentów warto także postawić na specjalne zaprawy uszczelniające

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =

Wcześniejszy wpis Drzwiczki kominkowe, kaseta czy wkład? Co wybrać?
Następny wpis Samoopalacz do ciała i twarzy