Aby zostać zawodowcem potrzebujesz cierpliwości, wytrwałości oraz pasji. Traktujesz filmowanie jako hobby? A może jednocześnie usłyszałeś już nie raz, że jesteś w tym dobry, jeśli tak to znaczy, że masz do tego talent i powinieneś spróbować przekształcić go w nowy zawód. Jeśli jesteś znudzony swoją pracą i zajmujesz się czymś, co Ci nie odpowiada, to już najwyższy czas abyś spróbował skupić się na swoim wewnętrznym powołaniu do robienia filmów.

Czas

Na samym początku, określ ile masz czasu w ciągu tygodnia po pracy oraz codziennymi obowiązkami. Następnie zdecyduj czy jesteś w stanie poświęcić ten wolny czas na pogłębianie swojej pasji. Według kanadyjskiego filozofa Malcoma Goldwella osiągnięcie czegoś wymaga gotowości do poświęcenia temu wielu godzin , według niego poświęcenie czemuś 10 000 godzin sprawi, że staniesz się w tej dziedzinie naprawdę dobry.

Określ swój budżet.

Przede wszystkim budżet, określ jaki sprzęt już posiadasz, dokonaj inwentaryzacji, sprawdź czego Ci brakuje i ile pieniędzy będziesz jeszcze potrzebować aby uzbierać podstawowy zestaw do nagrywania.

Jeśli nie masz jeszcze swojego sprzętu to na sam początek udaj się do wypożyczalni i przetestuj dostępne tam urządzenia oraz akcesoria. Dodatkowo możesz wynająć studio fotograficzne i tam próbować nagrywać wersje demo swoich pomysłów!

Określ czym dokładnie chcesz się zajmować.

Zbadaj rynek a przede wszystkim zobacz w czym najlepiej się odnajdujesz. Może będą to krótkie produkcje typu vlog na Youtuba? Może chcesz zająć się reportażem? Filmy ślubne są bardzo dobrym ćwiczeniem na testowanie swojej wiedzy a jednocześnie działaniem pod presją czasu. Dodatkowo musisz pilnować dźwięku i zająć się montażem swojego dzieła lub pełnowymiarowym kinem? Pamiętaj, że filmy reklamowe to również forma filmowania.

Zobacz w czym czujesz się najlepiej i idź w to!

Znajomości

Brzmi lekko snobistycznie, ale nie chodzi tu namawianie ludzi z branży i wykorzystywaniu ich. Po prostu znajdź ludzi którzy również chcą zajmować się filmowaniem. Poszukaj na grupach na Facebooku czy innych forach internetowych. Możesz na początku potrzebować ludzi którzy mają podobne hobby, zarażą Cię dobrą energią a czasami nawet coś podpowiedzą.

Ćwicz storytelling

Film to nic innego jak opowiadanie historii. Naucz się sztuki storytellingu, rób sobie proste ćwiczenia, które polegają na opowiadaniu prostych historii – co robiłeś w zeszły weekend. Staraj się sprawić, że na pozór nudna historia stanie się ekscytująca. Naucz się widzieć ciekawość w nudzie.

Wyjdź na dwór

Złap aparat, kamerę wyjdź na dwór i ćwicz, nagrywaj, rób zdjęcia. Jeśli znasz już podstawy fotografii czy filmowania, znasz się na ekspozycji i wszystkich parametrach. To teraz zwróć uwagę na kadrowanie oraz przede wszystkim powtarzając poprzedni punkt – staraj się widzieć ciekawe rzeczy w pozornie nudnych rzeczach.

Ucz się na innych.

Postaraj się oglądać filmy nie tylko dla przyjemności, spójrz na nie od technicznej strony, zwróć uwagę na historię, na kadry, kolory, grę aktorską , muzykę. Rozłóż film na czynniki pierwsze. Rób tak z nagradzanymi filmami ale także z mniej ambitnym kinem. Wyrobisz sobie tym swój gust i nauczysz się podstawowych zasad na jakich stoi filmowanie

Powodzenia !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =

Wcześniejszy wpis Kółka do rusztowań – małe fundamenty sukcesu
Następny wpis Wirtualne biuro – atrakcyjna oferta dla małych przedsiębiorców