Kwestia oszczędzania ciepła i energii elektrycznej jest tradycyjnie dotkliwa. Z każdym rokiem gaz i prąd kosztują coraz więcej. Oznacza to, że czas pomyśleć o tym, jak można zaoszczędzić na tych rachunkach. Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze rozważyć wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Po drugie, sprawić, by Twój dom był jak najbardziej energooszczędny, myśląc o izolacji i właściwej wentylacji lub ogrzewaniu. Po trzecie, zadbać o zainstalowanie w domu wydajniejszego źródła ogrzewania.

Stosowanie alternatywnych systemów energetycznych

Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii to potężny globalny wektor, który określa przyszłość energetyki na całym świecie. Już dziś ogrzewa się i dostarcza energię elektryczną dla budynków przy użyciu:

  • Energii słonecznej;

  • Energii wiatrowej;

  • Energii ziemi (energia geotermalna);

  • Energii mórz i oceanów;

  • Energii wód śródlądowych;

  • Energii z biomasy;

  • Energii z biogazu.

Dziś w domach prywatnych energię odnawialną z alternatywnych źródeł można uzyskać poprzez instalację:

  • Fotowoltaiki (kolektory słoneczne);

  • Pompy ciepła;

  • Rekuperatorów do wentylacji.

Czasami jedno źródło do ogrzewania domu może nie wystarczyć, więc mądrze jest przyjrzeć się bliżej połączonym źródłom energii:

  • Jeśli Twój region ma wiele słonecznych dni, możesz rozważyć połączenie paneli słonecznych i tradycyjnego ogrzewania kotłem. Słońce pozwoli Ci zaoszczędzić na opale w ciągu dnia, a w nocy (podczas ładowania paneli) dom będzie ogrzewany przez kocioł;

  • Dla lepszego zarządzania energią w ciepłych regionach można rozważyć wymianę kotłów konwencjonalnych na pompy ciepła i systemy odzysku ciepła z wentylacji.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Podstawowym elementem domowej elektrowni słonecznej są ogniwa fotowoltaiczne wykonane z płytek krzemowych. Pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają one energię elektryczną i robią to bezpłatnie. Kolektory słoneczne mogą być również wykorzystywane jako wtórny nośnik ciepła. Można je wykorzystać na przykład do stałego ogrzewania domu. Oczywiście projekt musi uwzględniać liczbę mieszkańców i ich zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a także poziom nasłonecznienia, które dociera na dach domu. Idealnie byłoby, gdyby kolektory zostały zainstalowane po południowej stronie domu.

Kiedy instalujesz panele słoneczne na swoim domu, wytwarzasz własną energię elektryczną, stajesz się mniej zależny od sieci elektrycznej i zmniejszasz swój miesięczny rachunek za prąd. Słońce świeci wszędzie na Ziemi, co oznacza, że energia słoneczna jest dobrym rozwiązaniem dla każdego kraju, chociaż istnieją różnice w zależności od regionu i ilości światła słonecznego.

Sprawdź ofertę na instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu: https://sanerga.pl/fotowoltaika/

Rekuperator i odzysk ciepła

Rekuperator to specjalne urządzenie w systemie wentylacyjnym, którego główną funkcją jest powrót ciepłego powietrza wychodzącego z domu. Na rynku istnieje wiele modeli i rodzajów rekuperatorów. Są one stosunkowo niedrogie. Dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się wybór urządzeń o maksymalnej sprawności (powyżej 90%) i zużywających nie więcej niż 0,35 W mocy na 1 m³ powietrza.

W rekuperatorach kompaktowych powietrze jest ogrzewane w regeneratorze (wymienniku ciepła) ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia, bez dodatkowego ogrzewania i zużycia energii elektrycznej. To właśnie ze względu na tę cechę rekuperatory są popularne w domach wiejskich — zasada rekuperacji pozwala zmniejszyć straty ciepła przy wentylacji i nie wydawać na to dużych pieniędzy.

Wymiennik ciepła rekuperatora ma kształt cylindra i jest przebity cienkimi kanałami dla przepływu powietrza. Wykonany jest z polimeru lub ceramiki, dzięki czemu skutecznie odbiera ciepło usuwanego powietrza. Oprócz swojej głównej funkcji, czyli oszczędności energii poprzez wymianę ciepła z powietrzem zewnętrznym, rekuperator w domu zapewnia stałą wentylację pomieszczeń bez przeciągów. Ruch mas powietrza jest z jednej strony prawie niewidoczny fizycznie, a z drugiej stały. Dlatego w Twoim domu zawsze będzie świeże powietrze i nie trzeba będzie w tym celu otwierać okna zimą, zamrażając swój dom.

Ponadto rekuperator oczyszcza pomieszczenie z kurzu unoszącego się w powietrzu, usuwa nieprzyjemne zapachy i utrzymuje optymalny poziom wilgotności w domu. Rekuperator może pracować przez cały rok, a jego ekonomiczne efekty, dzięki wymianie ciepła, są najlepiej widoczne, gdy jest duża różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem domu. Skuteczne ogrzewanie lub odwrotnie, chłodzenie domu za pomocą rekuperatora jest możliwe, gdy różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej wynosi około 20 stopni.

Pompa ciepła

System grzewczy to serce każdego domu. Jeśli zastanawiasz się, jak uczynić swój dom bardziej energooszczędnym, czas pomyśleć o wymianie kotła. Szczególnie jeśli jest stary i ma więcej niż 10 lat. Sprawność kotłów określana jest przez ich współczynnik efektywności. Z reguły wartość ta podana jest na opakowaniu lub stronie internetowej producenta.
W zasadzie wszystkie nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe mają wysoką sprawność 85-90% i wyższą. Jednak nawet kilka procent wydajności może zaoszczędzić tysięcy na ogrzewaniu domu.

Świetnym rozwiązaniem na modernizację systemu grzewczego może być instalacja pompy. Jest to urządzenie, które pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu, powietrza lub wody. Zasada jego pracy polega na przekazywaniu ciepła za pomocą specjalnej sprężarki z miejsc o niskiej temperaturze do miejsc o wysokiej temperaturze. Energia jest następnie skraplana i przekazywana do ogrzewanego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku innych odnawialnych źródeł energii, wybór pompy ciepła powinien być uzależniony od rzeczywistych potrzeb domowników i specyfiki budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 16 =

LED Wcześniejszy wpis Jak się stosuje moduły ledowe?
Następny wpis Jak wybrać salę na wesele?