Wiesz, czym jest inteligentny dom? Jeżeli jeszcze nie spotkałeś/-aś się z tym terminem, to śpieszę z wyjaśnieniem. Z jednej strony inteligentny dom to nowoczesny design, z drugiej zaś nowoczesne sprzęty elektroniczne. Nie należy tutaj jednak traktować płaskiego telewizora z dotykowym ekranem, jako wyznacznik nowoczesności. W dzisiejszych czasach nowoczesność postrzegana jest przez pryzmat inteligencji. Co to oznacza?

Smart home

W odniesieniu do człowieka inteligentny oznacza osobę, która potrafi sprawnie posługiwać się umiejętnością myślenia, umie reagować na zmiany i potrafi się do nich zaadaptować, a także samodzielnie rozwiązuje napotkane problemy.

Co oznacza inteligencja w domach i budynkach smart? To współpraca pomiędzy wszystkimi mechanizmami i systemami, które są ze sobą połączone. Poszczególne urządzenia smart potrafią wyręczać człowieka w wielu czynnościach, co bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie. Inteligentny dom jest w stanie niejako przewidzieć oczekiwania i potrzeby domowników, a inteligencja, o której mowa, zależy od nowoczesnych technologii.

Działanie inteligentnego domu odbywa się na zasadzie zarządzania budynkiem – ostatnio bardzo popularny stał się system KNX, który to pozwala na automatyczne sterowanie poszczególnymi elementami domu lub mieszkania z jednej centrali poprzez inteligentne przyciski, lub przełączniki, a także ustalanie indywidualnych harmonogramów. Rozwiązania smart dla nieruchomości mieszkaniowych działają na zasadzie Building Management System (BMS), czyli systemu, który został przeniesiony z przestrzeni biurowej.

Technologia sprzyja środowisku

Domy i mieszkania oraz budynki działające w systemie KNX to niezwykle ekologiczne rozwiązania. System smart pozwala uzyskać wysokie oszczędności energii, co w skali roku wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

W omawianym systemie działa sieć czujników, które są rozmieszczone w całym domu oraz podpięte do jednej wspólnej centrali (rozdzielnicy). O tym, jak bardzo zaawansowany może być system smart, świadczą jego możliwości. Potrafi on bez ingerencji człowieka sterować klimatyzacją, oświetleniem, czy monitoringiem – nawet gdy domowników nie ma w budynku lub znajdują się oni z dala od niego.

Co więcej, inteligentny system może informować użytkowników o sytuacji, która dzieje się w budynku. Informacje te są automatycznie wysyłane na telefon – na dedykowaną systemowi aplikację mobilną. W ten sposób wszystkie urządzenia, które są podłączone do głównej magistrali, mogą być sterowane (włączane, wyłączane) zdalnie. To niezwykłe ułatwienie, szczególnie jeżeli jest się osobą zapracowaną.

Zalety instalacji smart dla domu i budynku

Czy oprócz oszczędności energii system KNX ma więcej zalet? Odpowiedź brzmi: Tak. Inwestując w tego typu rozwiązania, zyskasz przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach nieustannie przybywa nam obowiązków, a dzięki inteligentnym rozwiązaniom dla domu i mieszkania, możesz zaoszczędzić swój czas i wykorzystać go na inne czynności. W kwestii bezpieczeństwa smart home może ostrzegać Cię przed zagrożeniami takimi jak pożar, czy niedomknięte okna.

Jeżeli planujesz instalację podobnego systemu w swoim domu lub mieszkaniu, pamiętaj, że tego typu rozwiązania warto planować z doświadczoną firmą. Specjaliści mogą doradzić Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji i wskazać system, od którego warto zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =

Wcześniejszy wpis Sprawa sądowa o rozwód. O czym należy wiedzieć?
Następny wpis Jakie okna PCV wybrać? Poradnik zakupowy