Niedawno zakończyłeś budowę domu albo remont mieszkania? A może dopiero planujesz wykończenie nieruchomości? W obu przypadkach zapewne pozostanie Ci sporo odpadów w postaci gruzu betonowego, tynku, cegieł oraz innych śmieci budowlanych. Niektóre z odpadów można powtórnie wykorzystać na kilka sposobów. Sprawdź, co zrobić z gruzem budowlanym.

Kruszywo do budowy dróg

Recyklingowi poddaje się wiele rodzajów odpadów budowlanych. Dużą popularnością cieszy się przetwarzanie odpadów betonowych na kruszywa. Uzyskany w ten sposób surowiec sprawdza się doskonale jako podbudowa dróg. Po rozdrobnieniu w specjalnej kruszarce gruz betonowy, ceglany oraz innego rodzaju twarde, pochodne im odpady gruzowe świetnie odnajdą się w takiej roli. Pozwolą utwardzić powierzchnię drogi, co wpłynie na jej wytrzymałość oraz bezpieczną i wygodną jazdę samochodem. Odpady z cegieł ceramicznych można wykorzystać m.in. do utwardzania poboczy i placów manewrowych, zagęszczania gruntu, wznoszenia konstrukcji inżynieryjnych i wykonania drenaży. W zależności od jakości odpadu możliwe jest też wykorzystanie czystego gruzu do stworzenia mieszanki mineralno-asfaltowej lub powtórnej produkcji betonu.

Gruz jako element architektury ogrodowej

Czysty gruz budowlany można też wykorzystać w ogrodzie, na działce albo w przestrzeni przydomowej. Zarówno rozdrobnione, jak i większe kawałki cegieł czy betonu mogą być odpowiednie do stworzenia małej architektury. Posłużą do budowy pagórków i skarp. Jeśli zadbasz, aby gruz był dobrze usypany i przykryty odpowiednim surowcem, materiał ten posłuży do wykonania kaskady. Możesz połączyć go z oczkiem wodnym, tworząc rewelacyjny efekt aranżacyjny. Gruz budowlany przyda się również do wykonania niewielkiego murku wokół domu.

Drewno przetwarzane na brykiet

Powszechnie recyklinguje się też drewno budowlane i rozbiórkowe. Po odpowiednim przetworzeniu można je powtórnie wykorzystać jako surowiec do produkcji płyt wiórowych różnego typu. Materiał ten nadaje się ponadto do produkcji paliwa: brykietu, pelletu bądź biomasy używanej w elektrociepłowniach i elektrowniach.

Metale wykorzystywane jako elementy konstrukcyjne

Przetworzeniu ulegają też metale, zwłaszcza metale nieżelazne. Rury, przewody, grzejniki oraz inne części instalacji są szczególnie pożądane ze względu na swą wysoką cenę. Ponadto recyklingowi poddawane są także miedź, aluminium oraz różne ich stopy, w tym wyroby stalowe. Elementy te są nierzadko wykorzystywane powtórnie jako elementy konstrukcyjne.

Wynajem kontenera na czysty gruz

Kamienie, odpady betonowe i ceglane czy ziemię możesz wykorzystać powtórnie, często nawet bez wcześniejszego przerobienia materiału. Jeśli jednak nie wykorzystasz gruzu zgodnie z własnymi potrzebami, możesz go przekazać do firmy zajmującej się profesjonalną utylizacją odpadów budowlanych. Na początek zamów odpowiedni kontener na odpady Cena zależy przede wszystkim od wielkości pojemnika oraz okresu, na jaki chcesz go wynająć. Kontener na gruz czysty albo zmieszany pozwoli Ci na bezpieczne i legalne wrzucanie odpowiednich odpadów, które następnie wywiezie firma świadcząca tego rodzaju usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =

Wcześniejszy wpis Zakup mieszkania — jak analizować oferty deweloperów?
Następny wpis Jak wybrać idealny narożnik do Twojego salonu? Zwróć uwagę na te szczegóły!