Od lat osiemdziesiątych, to jedno z największych państw świata, jest także istotnym emitentem monet bulionowych. Nie należy jednak zapominać, że Chiny są także niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Znajdziemy tam naprawdę wiele zabytków zasługujących na odwiedzenie.

Nie będzie zbyt wielką przesadą, gdy stwierdzimy, że Chiny mają jedną z najstarszych znanych cywilizacji. Dość powiedzieć, że wiele z rzeczy, które używamy, miało swój początek właśnie w Państwie Środka. W wielu zakątkach kraju można znaleźć sporo obiektów, o historycznym znaczeniu. Doskonałym tego odzwierciedleniem będzie tu choćby tak zwany Pałac Letni. Znajduje się on w Pekinie, a jego początki sięgają w sumie osiemnastego stulecia i okresu, gdy na chińskim tronie, zasiadali władcy z dynastii Qing. Powstanie omawianego tutaj kompleksu pałacowego, było formą prezentu jaki cesarz Qianlong sprawił dla swej matki, celebrując w ten sposób jej urodziny. Zaznaczyć jednak, że mniej więcej na tym terenie, istniała też inna rezydencja. Źródła mówią o tym, że powstała ona w dwunastym wieku. Na przestrzeni ponad dwustu lat istnienia, Pałac Letni, nawiedzały te bardziej i mniej fortunne wydarzenia. Zdecydowanie najczarniejszym – i to niemal dosłownie – było niemal całkowite zniszczenie całości. Doszło do niego wskutek działań w tak zwanie wojnie opiumowej. Kolejnych zniszczeń, pałac doznał w 1900 roku. One z kolei, były pokłosiem powstania bokserów. Na restaurację, kompleks musiał czekać kolejne niemal pół wieku. Obecnie jest to dość często odwiedzane przez turystów miejsce. O tym, jak jest ono istotne, najlepiej świadczy umieszczenie pałacu letniego, na liście UNESCO w 1998 roku.

Kolejnym, zdecydowanie zasługującym na uwagę miejscem, jest promenada Bund. Znajduje się ona w Szanghaju. Zlokalizowana jest ona na jednym z brzegów przepływającej przez metropolię rzeki Huangpu. Całość ma w sumie półtora kilometra długości. Jej powstanie datuje się na dziewiętnaste stulecie i wybudowaniem w Szanghaju portu. Co ciekawe, spacer po promenadzie będzie również gratką dla wielbicieli architektury. Wszystko dlatego, że całość zostało niejako okolona kilkudziesięcioma budowlami. Można to zresztą nazwać swoistą podróżą po historii budownictwa, bo znajdziemy tam budynki reprezentujące za równo koncepcję art déco, ale też klasycyzm, a gdzieniegdzie także barok. Będąc w samym Szanghaju bądź nieopodal, warto więc wybrać się w to miejsce.

Ponad tysiąc kilometrów na południe od Pekinu znajduje się Nankin. Jest to zarazem miasto stołeczne dla prowincji Jiangsu. Właśnie tam zlokalizowane jest Mauzoleum Sun Jat-sena. Była to pierwsza osoba, która piastował godność prezydenta Republiki Chińskiej, znanego współcześnie jako Chińskie Tajpej. Jat-sen zmarł w 1925. Opisywane tu mauzoleum znajduje się u zbocza góry Zijn. Powstało ono w cztery lata po śmierci chińskiego polityka. O rozmachu całej konstrukcji najlepiej może świadczyć fakt, że sama główna budowla ma prawie trzydzieści metrów wysokości. Otacza ją również, dość rozległa brama.

Jeśli oprócz zwiedzania intersują Cię oferta na złote monety bulionowe, lokalny dealer złota – firma Tavex ma w swojej ofercie monety lokacyjne od ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 9 =

słodycze Wcześniejszy wpis Słodycze reklamowe – rewelacyjny pomysł na reklamę
lampa led Następny wpis Oświetlenie LED w domu