Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Butle z gazem towarzyszą nam podczas biwaków, długich samochodowych wypraw czy plenerowych imprez. Wykorzystuje się je także w domowych kuchniach czy punktach gastronomicznych, najczęściej do zasilania kuchenki gazowej. Użytkownicy butli muszą jednak pamiętać, że brak znajomości zasad obchodzenia się z nimi to duże ryzyko — nawet pozornie niewielki błąd może spowodować niebezpieczny wybuch. Co warto wiedzieć o przechowywaniu butli z gazem i jak robić to prawidłowo? Na co uważać przy ich transporcie? Podpowiadamy!

Butla gazowa — miejsce przechowywania

Każdy użytkownik butli z gazem powinien wiedzieć, w jakim miejscu wolno ją przechowywać, a gdzie będzie się to wiązać z zagrożeniem wybuchem. Przeznaczone na ten cel pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, przede wszystkim w sposób oddolny — gaz płynny jest cięższy od powietrza. Z tego samego powodu miejsce, w którym masz zamiar składować butlę, nie może znajdować poniżej poziomu terenu — butli nie powinno się więc przechowywać w piwnicach. Należy upewnić się, że nie będą one miały kontaktu z wilgocią.

Jednocześnie unikaj pozostawiania ich w pomieszczeniach nasłonecznionych. Długo utrzymująca się wysoka temperatura (powyżej 35 stopni Celsjusza) to ryzyko znacznego wzrostu ciśnienia w butli gazowej. Użytkowany sprzęt nie może mieć bezpośredniego kontaktu ze źródłami ciepła (zaleca się zachowanie przynajmniej półtorametrowego odstępu). Warto pamiętać, że w mieszkaniu w tym samym czasie może być podłączone do dwóch butli z gazem, każda o pojemności mniejszej lub równiej 11 kg. Składowanie nieużywanych butli jest niedozwolone.

Przechowywanie i transport butli z gazem

Butlę należy przechowywać i transportować wyłącznie w pozycji pionowej. Niezależnie od sytuacji musi ona być ustawiona a stabilnym podłożu, a w razie potrzeby — zabezpieczona przed przesuwaniem i obiciami.  W pobliżu miejsca instalacji nie wolno palić lub używać sprzętów, które mogłyby przyczynić się do wywołania zapłonu gazu.

Warto również pamiętać o zaopatrzeniu się w  akcesoria, które w razie potrzeby pozwolą na sprawny demontaż butli gazowej. Bezpieczeństwo użytkowania sprzętu poprawisz, od czasu do czasu kontrolując stan przewodu gazowego — dzięki temu w porę wykryjesz ewentualne uszkodzenia lub pęknięcia i będziesz mógł w porę zapobiec wydostawaniu się gazu. Pamiętaj także o tym, by przynajmniej raz w roku zlecić przeszkolonemu instalatorowi kontrolę instalacji gazowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butli gazowej?

Przed podłączaniem butli zwróć uwagę na zawarte na niej oznaczenia, w tym datę produkcji i termin ważności legalizacji. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, należy kupować wyłącznie butle pochodzące z legalnych, rzetelnych źródeł. Przed zakupem poświęć więc chwilę na sprawdzenie, czy masz do czynienia z rzetelnym, rozpoznawalnym na rynku sprzedawcą. Butle gazowe o różnych pojemnościach można znaleźć na przykład w sklepach Bricoman. Sprawdź ofertę na stronie https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/nagrzewnice-i-promienniki/butle-gazowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + pięć =

Skup aut Bydgoszcz czy to się opłaca? Wcześniejszy wpis Skup aut Bydgoszcz czy to się opłaca?
Następny wpis Monety bulionowe, które często goszczą w portfolio inwestycyjnym