Oświetlenie LED w naszych domach jest obecnie bardzo powszechne i popularne, to za pewne za sprawą oszczędności, jaką ze sobą niesie, ale również ze względu na to, że wygląda estetycznie i można je wykorzystać w wielu pomieszczeniach w naszym domu, a także na zewnątrz. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat oświetlenia LED, oraz poszczególnych typów żarówek LED, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa tej technologii? Dowiedzmy się wspólnie z poniższego artykułu.

Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu LED?

Ciekawostką, którą warto podkreślić jest fakt, że diody LED znane są już na świecie od blisko pół wieku, ale dopiero od niedawna zaczęły być naprawdę popularne, niekiedy długo zajmuje nam poznanie czegoś, co jest naprawdę warte uwagi. Nowości bywają również bardzo drogie, a często wydają nam się niewiarygodne i obce. Ale technologia oparta na świetle LED tylko z pozoru wydaje się być droga. To dlatego, że żarówki z diodą LED są droższe niż żarówki tradycyjne, ale podczas użytkowania w błyskawicznym tempie zwraca nam się ten wydatek. Ponad to, żarówki, takie jak LED G4 są o wiele korzystniejsze dla środowiska. Ta nowoczesna technologia niesie ze sobą wiele plusów, a to kilka z nich:

  • efektywność – osiągają nawet 90% sprawności energetycznej,
  • wydłużony czas eksploatacji – praca żarówek LED może być nawet 25 razy dłuższa niż żarówek tradycyjnych,
  • dowolność barwy światła i kolorów żarówek,
  • emisja ciepła – diody led są bardzo wyfajne i nie emitują zbyt dużo ciepła, a przede wszystkim nie odprowadzają go na zewnątrz tak jak tradycyjne żarówki,
  • ekologia – użycie żarówek led nie wymaga użycia rtęci, a więc szkodliwego dla środowiska pierwiastka.

Oświetlenie LED jest technologią dużo bardziej ekonomiczną niż oświetlenie tradycyjne, dlatego zyskuje na popularności, wielu z nas lubi oszczędzać jak najwięcej, a używanie żarówek ledowych przyczynia się do oszczędności i dbania o środowisko.

Oświetlenie LED – jakie daje światło?

Światło emitowane przez diody LED jest jednobarwne, ale ich barwa zależna jest od związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji żarówek. Barwa biała żarówek wykorzystywana jest zazwyczaj do kuchni i łazienek, natomiast żółte w innych częściach domu. Pamiętajmy jednak, że żarówki LED możemy wykorzystywać również na zewnątrz do oświetlania altan i ogrodów, a także podjazdów. Warto wspomnieć również o oprawach lamp z diodami led i pojawiających się w nich żarówka G9, znana niegdyś, jako żarówka halogenowa z małym wejściem, a dużą ilością jasnego światła. Co więcej nie tylko nowe lampy można uzupełnić o technologię LED, otóż starsze oprawy z gwintem G9 można również wyposażyć w nową, tańszą technologię żarówek LED.

Warto podkreślić również wytrzymałość oświetlenia LED, ponieważ są one odporne na urazy mechaniczne i wibracje. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł światła, diody LED nie mają żarnika, gazy i szkła, mogą więc pracować w różnych pozycjach oraz dużo dłużej niż tradycyjne żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + jedenaście =

Wcześniejszy wpis Skup makulatury – dlaczego jest to korzystne dla środowiska rozwiązanie?
Następny wpis Kampania wizerunkowa – co to takiego i co m na celu?