O fotowoltaice możemy usłyszeć już od kilku lat – obecnie zdobywa ona w Polsce coraz większą popularność. Umożliwia pozyskiwanie energii z alternatywnego źródła, co przekłada się na niższe rachunki za prąd oraz swego rodzaju uniezależnienie energetyczne. Niemniej jednak koszty, jakie należy pomieść w celu zamontowania paneli, są dosyć wysokie. Czy fotowoltaika wciąż jest opłacalna? Czy warto w nią zainwestować?

Czynniki wpływające na opłacalność fotowoltaiki

Jeszcze do niedawna nikt nie miał wątpliwości, że fotowoltaika dla domu jest bardzo opłacalna. Nastroje społeczne zmieniły się jednak w kwietniu, gdy w życie weszły nowe przepisy, regulujące kwestię rozliczania się z oddanej do sieci energii elektrycznej. Można było usłyszeć, że fotowoltaika przestanie się opłacać, dlatego Polacy, którzy dotychczas nie zamontowali paneli przy swoich domach, odstąpią od tego pomysłu. Tymczasem okazuje się, że nowy system rozliczeń może być równie korzystny, jak poprzedni. Ponadto, za fotowoltaiką przemawia również czynnik:

  • ekologiczny – produkujemy czystą energię, z poszanowaniem środowiska naturalnego, korzystając z alternatywnych jej źródeł,
  • ekonomiczny – przysługują nam różnego rodzaju dotacje i ulgi na fotowoltaikę,
  • społeczny – w pewnym stopniu uniezależniamy się od dostaw energii z zewnątrz, w których mogą występować przerwy.

Warto pamiętać, że dzięki fotowoltaice rachunki za prąd mogą być znacznie niższe. Nie zredukujemy ich całkowicie do zera, gdyż pewną część stanowią tutaj opłaty stałe, niezależne od ilości pobranej energii. Niemniej jednak wysokość miesięcznych opłat może znacząco zmniejszyć. Szacuje się, że okres zwrotu nakładów inwestycyjnych wynosi około 8 lat, choć wiele zależy tutaj od tego, ile faktycznie wydatkowaliśmy i ile energii zużywamy w naszym gospodarstwie domowym.

Montaż paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

Opłacalność fotowoltaiki zależy w głównej mierze od tego, na jakie dokładnie panele się zdecydujemy. Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań, które zależne są przede wszystkim od naszego budżetu oraz od potrzeb, zwłaszcza w kontekście poboru energii. Nie ulega wątpliwości, że doborem odpowiednich paneli fotowoltaicznych powinien zająć się ekspert, który w pierwszej kolejności przeprowadzi efektywny audyt energetyczny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybieramy panele, które będą odpowiadały naszemu zapotrzebowaniu. Zwróćmy uwagę na to, że montaż fotowoltaiki, choć kosztowny, jest inwestycją na wiele lat. Warto więc zakupić dobrej jakości sprzęt, który charakteryzuje się niską awaryjnością i wysoką jakością wykonania. Fotowoltaika Poznań to oferta skierowana przede wszystkim dla gospodarstw domowych, ale również dla firm, które zainteresowane są ekologiczną produkcją energii, a także niezależnością energetyczną. Montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzony w każdym czasie, jednak inwestycję należy zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Zazwyczaj od przeprowadzenia konsultacji ze specjalistami do momentu zamontowania paneli mija kilka tygodni.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Opłacalność fotowoltaiki dla domów i dla firm

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika, pomimo wprowadzonych zmian dotyczących rozliczeń, wciąż jest opłacalna zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. Coraz chętniej z takiego rozwiązania korzystają również spółdzielnie mieszkaniowe czy zarządcy prywatnych osiedli, którzy zainteresowani są produkcją ekologicznej energii, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. Warto pamiętać, że ceny prądu w kolejnych latach prawdopodobnie będą rosły, na co wpływ ma obecna sytuacja ekonomiczna oraz geopolityczna. Eksperci radzą więc, aby korzystać z alternatywnych źródeł energii w tak dużym stopniu, jak tylko to możliwe. Dzięki temu można uniknąć przerw w dostawie prądu, a także zredukować wysokie rachunki za energię. W Polsce najtrafniejszą inwestycją w alternatywne źródła energii okazuje się właśnie fotowoltaika. Farmy wiatrowe, elektrownie wodne czy panele słoneczne nie cieszą się tak dużą popularnością, jak właśnie panele fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − osiem =

Wcześniejszy wpis Urlop w górach – jak wybrać najlepszy hotel?
Następny wpis Niezawodne blaty granitowe do Twojej kuchni